Mała architektura miejska – obiekty estetyczne i użyteczne

Na co dzień raczej nie zwracamy na małą architekturę miejską większej uwagi. Owszem, zdajemy sobie sprawę z jej istnienia, zwłaszcza jeśli jeździmy rowerem lub samochodem, traktujemy ją jednak jako element o stosunkowo niewielkim znaczeniu. Tymczasem to dzięki małej architekturze miejskiej korzystanie z przestrzeni staje się wygodne i bezpieczne, a jeśli do tego została zaprojektowana z gustem – nasze otoczenie staje się znacznie bardziej atrakcyjne wizualnie. Czym właściwie jest mała architektura miejska?

Dla rowerów

W ostatnich latach liczba osób poruszających się rowerami zdecydowanie wzrosła i wiele wskazuje na to, że będzie rosnąć dalej. Obecność stojaków na rowery w prawie każdym parku czy pod każdym centrum handlowym stanowi nie tylko odpowiedź na zapotrzebowanie związane z rozwijającą się modą, ale również czynnik, który rozwój tej mody stymuluje. Dzięki małej architekturze miejskiej poruszanie się rowerem staje się coraz wygodniejsze i dostarcza rowerzystom coraz większej przyjemności. Stojak dla rowerów to również spore pole do popisu dla designerów – w wielu miastach znajdziemy stojaki, które są prawdziwymi dziełami sztuki. Dużo przykładów takich stojaków można znaleźć w sklepie http://sklep.metalmix.info/.

Na parking

Rowery jednak nigdy nie zastąpią samochodów, których także jest w naszym kraju coraz więcej. Przejawy małej architektury miejskiej bardzo często spotykamy na parkingach. Tutaj ich podstawową funkcją jest funkcja użytkowa – blokady parkingowe pozwalają na zabezpieczenie miejsc dla pojazdów specjalnych i uprzywilejowanych, natomiast słupki parkingowe na wydzielenie tych miejsc i zorganizowanie przestrzeni na parkingu. Elementy te również mogą dobrze wyglądać co liczy się dla użytkowników i zarządców parkingu.

Do parku

Z małą architekturą miejską spotykamy się też w parkach – ławki, kosze na śmieci, czy nawet siłownie na świeżym powietrzu – wszystkie te obiekty czynią przestrzeń coraz bardziej użyteczną i sprawiają, że ludzie coraz chętniej z niej korzystają. Co ważne – elementy te muszą być nie tylko ładne i solidne, ale także bezpieczne, bo w końcu korzystają z nich nie tylko dorośli, ale również dzieci.

Gdzie możemy szukać elementów małej architektury? Np. na stronie http://sklep.metalmix.info/blokady-parkingowe-malowane-c-1.html. Wszystkie znajdujące się w ofercie tego sklepu artykuły cechują się doskonałą jakością i niezawodnością, dzięki której zyskują sobie coraz większą popularność. Oferta jest adresowana zarówno do osób fizycznych, jak i klientów instytucjonalnych – samorządów, zarządców obszarów zielonych i innych. Jest na tyle szeroka, że każdy może znaleźć w niej coś dla siebie.

[Głosów:2    Średnia:5/5]