Dlaczego warto budować domy z tarasem?

Coraz więcej Polaków decyduje się na budowę domu z tarasem. Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Zapewnia dodatkową przestrzeń rekreacyjną, doskonałe miejsce relaksu i kontakt z naturą, a do tego zwiększa atrakcyjność naszej nieruchomości. Oto kilka powodów, dla których warto zdecydować się na dom z tarasem.

Kontakt z naturą

Taras to też doskonałe miejsce na kontakt z naturą. Na tarasie możemy wypić poranną kawę ciesząc się pierwszymi promieniami słońca, poczytać ulubioną książkę, słuchać śpiewu ptaków lub po prostu się relaksować nie robiąc nic. Będzie to prawdziwe miejsce wypoczynku i zielony zakątek. Warto więc zadbać o jego odpowiednie urządzenie np. postawienie kwiatów czy nastrojowe oświetlenie. Dobrze jeśli na taras prowadzi wygodne wyjście najlepiej w postaci szklanych drzwi, co zapewni ładny widok na naturę także z wnętrza domu. Często projekty domów z tarasem przewidują także jego zadaszenie. Warto skorzystać z tej możliwości, dzięki temu będziemy mogli z niego korzystać bez względu na pogodę, zarówno podczas dużych upałów, jak i opadów deszczu.

Korzyść dla wszystkich domowników

Tarasy stają się obecnie bardziej popularne niż balkony. Po pierwsze dlatego, że są od nich większe, co sprzyja dużej różnorodności sposobów ich wykorzystania np. jako miejsce do wypoczynku, do pracy, przestrzeń rekreacyjna, miejsce na drobny ogródek czy dodatkowa przestrzeń użytkowa. Dobrze zaprojektowany będzie więc służył wszystkim domownikom i będzie też doskonałym miejscem spotkań w gronie przyjaciół. Mieszkanie z tarasem to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, które zyskają w ten sposób dodatkową przestrzeń do zabawy. W lecie można na nim postawić np. mały basen, a jeśli jest dostatecznie duży także meble wypoczynkowe wraz ze stołem, co umożliwi całej rodzinie wspólne spożywanie posiłków na świeżym powietrzu. Jeśli taras dobrze usytuujemy od strony zachodniej lub południowej to będziemy mogli się tam cieszyć słońcem niemal przez cały dzień. Pozwoli nam to np. na opalanie w ciągu dnia, a wieczorem podziwianie pięknych zachodów słońca. Strona wschodnia z kolei będzie idealna dla miłośników porannej kawy w sąsiedztwie natury.

Inwestycja na przyszłość

Projekt domu HomeKoncept-01 KRX1001
Projekt domu HomeKoncept-01 KRX1001

Budowę własnego domu należy traktować jako inwestycję na przyszłość. Podjęte decyzje na etapie wyboru projektu domu będą miały swoje konsekwencje za kilka lat, jeśli np. zdecydujemy się sprzedać nieruchomość. W takim wypadku taras znacznie zwiększy atrakcyjność, doda przestrzeni przez co powierzchnia naszego domu będzie się wydawać większa, wpłynie to na jego lepszy odbiór przez potencjalnych kupujących i tym samym na wyższą cenę. Dodatkowo, zamontowane duże przeszklenia w salonie wychodzącym na ogród dodadzą domowi nowoczesności. Coraz więcej osób ceni sobie możliwość wyjścia z mieszkania prosto na świeże powietrze, lepiej więc jeśli nasz dom posiada choćby mały taras, niż nie ma go w ogóle. Nie bez znaczenie jest także sama lokalizacja tarasu. Najlepiej jeśli znajduje się w najbardziej zacisznej części osiedla, a także tam gdzie najdłużej świeci słońce, czyli od strony południowej lub zachodniej.

Decydując się na dom z tarasem warto wziąć pod uwagę preferencje nasze i naszej rodziny. Warto pamiętać, że taras wcale nie musi być ulokowany na parterze. Dobrym rozwiązaniem może się okazać taras na poziomie piętra np. na garażu czy nawet na dachu. Cechy którymi powinien się charakteryzować idealny taras to funkcjonalność, przytulność i wygoda. 

[Głosów:2    Średnia:5/5]