Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed zniszczeniem

Piękne i wygodne meble ogrodowe to podstawa każdej przydomowej przestrzeni do relaksu. Aby mogły przez długi czas optymalnie spełniać swoją rolę, trzeba zadbać o ich regularną, prawidłową pielęgnację oraz o skuteczne zabezpieczenie ich przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

O czym trzeba pamiętać i jak dbać o meble ogrodowe, by posłużyły przez wiele lat? O tym napiszemy poniżej.

Modne meble ogrodowe z różnych materiałów

Pielęgnacja mebli ogrodowych w dużej mierze zależy od tego, z jakich materiałów zostały one wykonane. Zupełnie inne zabiegi utrwalają konstrukcje drewniane niż produkty z tworzyw sztucznych, na przykład polipropylenu.

Przed zakupem warto zatem dobrze zastanowić się i poznać wszystkie zasady postępowania, by mieć pewność, że meble zachowają trwałość i piękny wygląd.

Najwięcej zachodu jest przy meblach drewnianych i rattanowych. Wymagają regularnej pielęgnacji i raczej nie nadają się do przechowywania na tarasie lub w ogrodzie w okresie jesienno-zimowym. Najlepiej zmagazynować je w suchym miejscu o dobrej cyrkulacji powietrza.

Również meble z metalu potrzebują regularnego powlekania specjalnymi preparatami, chroniącymi przed niszczycielskim działaniem korozji.

Najmniej obowiązków dotyczy wyposażenia do ogrodu wykonanego z polipropylenu. Jest ono odporne na szkodliwe czynniki atmosferyczne i bez trudu może przezimować w ogrodzie.

Przygotowanie mebli ogrodowych do magazynowania

Zanim przyjdzie zima, wszystkie meble należy dokładnie oczyścić. Najlepiej użyć do tego wody z odrobiną detergentu i miękkiej szmatki. Pozwala to skutecznie usunąć zabrudzenia, bez obaw o przypadkowe porysowanie powierzchni ostrą szczotką.

Następnie meble pozostawia się do całkowitego wyschnięcia. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza w przypadku konstrukcji drewnianych, które później składuje się we wnętrzach i często okrywa dodatkowo folią. Warto pamiętać o tym, że meble nie powinny być szczelnie zawinięte. Grozi to rozwojem na ich powierzchni szkodliwych pleśni.

Również meble z polipropylenu i technorattanu, których szeroki wybór oferuje sklep Bazkar, należy dokładnie oczyścić przed sezonem jesienno-zimowym. Dzięki temu zmniejsza się ilość obowiązków na wiosnę, gdy chce się ponownie cieszyć promieniami słońca i przyjemnych relaksem w ogrodzie.

Meble z tworzyw sztucznych dokładnie myje się i suszy, a następnie okrywa specjalnymi pokrowcami, folią brezentową lub stretchem. Wszystko po to, by niepotrzebnie nie zabłociły się podczas deszczu lub opadów śniegu.

Akcesoria do mebli ogrodowych pod kontrolą

Pozostaje jeszcze kwestia akcesoriów, które chętnie wykorzystuje się na tarasach i w ogrodach. Najczęściej są to tekstylia, podnoszące komfort użytkowania mebli ogrodowych.

Wiele osób wykorzystuje choćby miękkie poduszki na siedziska. Wymagają one regularnego czyszczenia. Najlepiej zatem postawić na rozwiązania z trwałych surowców. Świetnie sprawdzają się materiały syntetyczne – wypełnienie z pianki oraz poszewki z akrylu lub poliestru. Nie odkształcają się, nie przetrzymują przez długi czas wilgoci, dzięki czemu nie rozwijają się w nich szkodliwe mikroorganizmy. Można je łatwo wyprać i bez trudu wysuszyć.

Oprócz poduszek wiele osób ustawia na tarasie i balkonie praktyczne parasole ogrodowe. Powinny być one wykonane z trwałych tkanin, odpornych na szkodliwe działanie promieniowania UV. W niektórych przypadkach należy pamiętać o regularnym impregnowaniu tkaniny, aby skutecznie chroniła przed deszczem.

Tekstylia ogrodowe przed okresem zimowym należy najpierw dokładnie oczyścić, a następnie przechowywać w suchym miejscu. Dzięki temu zyskuje się pewność, że do wiosny nie ulegną zniszczeniu.

Skuteczna pielęgnacja mebli ogrodowych

Meble do ogrodu i używane razem z nimi dodatki kupuje się na dłuższy czas. Mają zapewniać wygodę, tworzyć przyjemną przestrzeń do wypoczynku.

Warto zatem regularnie o nie dbać, by prezentowały się optymalnie przez naprawdę wiele lat i gwarantowały komfort siedzenia dla domowników i gości. To sposób na idealne urządzenie przydomowego miejsca do wypoczynku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]