Maty wejściowe to niezwykle ważny element wyposażenia każdego mieszkania, domu, biura czy lokalu usługowego. Ich zadaniem jest nie tylko dekoracja, ale przede wszystkim zbieranie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które mogłyby znaleźć się na podłodze. Które kolory mat wejściowych są obecnie najpopularniejsze?

Nowoczesne maty wejściowe w niczym nie przypominają tych, które można było dostać w marketach lub sklepach budowlanych jeszcze kilka lat temu. Rozwój technologii, zastosowanie nowocześniejszych, bardziej chłonnych oraz wytrzymałych materiałów, a także wdrożenie rozwiązań pozwalających na dokładny i estetyczny nadruk na matach sprawiło, że często mamy do czynienia nie tylko z produktami, których głównym zadaniem jest ochrona pomieszczeń przed zabrudzeniami, ale również prawdziwymi dziełami sztuki. Bardzo dobrym przykładem eleganckich i wytrzymałych mat wejściowych jest firma EMKA S.A

Mata macie nierówna

Obecnie chociażby w największych marketach budowlanych i wykończeniowych można nabyć maty wejściowe, które mogą być wykorzystane w domach, mieszkaniach czy biurach. Najpopularniejsze z nich są oczywiście w kolorze czarnym, który powszechnie uważany jest za podstawowy, uniwersalny i najbardziej praktyczny. Należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na wygląd maty, ale również na jej właściwości techniczne: możliwość dostosowania „na wymiar”, jakość wykończenia, odporność na uszkodzenia, chłonność, antypoślizgowość. Jednym zdaniem – jakość ma tym przypadku zasadnicze znaczenie. Zdecydowanie lepiej inwestować w rozwiązania markowe niż marketowe.

Kolor ma znaczenie?

Często zdarza się, że mata wejściowa ma duży rozmiar, np. 150×240 centymetrów. Ułożenie tak dużej maty, która już na pierwszy rzut oka nie wygląda estetycznie może być sporym błędem i odstraszać potencjalnego klienta, który chciałby skorzystać z naszych usług. Liczy się więc nie tylko jakość wykonania, ale również kolor, który powinien być odpowiednio dobrany do reszty otoczenia. Warto sobie uświadomić, że elegancka mata wejściowa wita odwiedzających nas gości lub potencjalnych klientów – trzeba zadbać o to, aby nawet po kilku sezonach użytkowania zachowywała swój oryginalny wygląd.

Który kolor najbardziej popularny?

Z racji funkcji, którą pełnią maty wejściowe najbardziej popularnymi kolorami są te ciemne. Wynika to głównie z tego, że na ciemnych matach wejściowych nie widać zabrudzeń, śniegu, błota, piachu czy wody. Ciemne maty lepiej komponują się również z otoczeniem: kolorystyką i rodzajem podłóg, kolorystyką ścian, bardziej atrakcyjne wyglądają przy oświetleniu górnym, bocznym oraz punktowym. Najbardziej popularne kolory mat wejściowych to obecnie:

– Black Brown,
– Granite,
– Black Pearl,
– Black Mink.

Dlaczego nie warto kupować mat wejściowych w jednolitym kolorze?

Decydując się na zakup maty wejściowej do domu czy biura warto zwrócić uwagę, aby nie kupować takiej, która ma jednolity, np. czarny kolor. Zakup takiej maty to błąd, który sprawi, że nawet po krótkim czasie użytkowania i stosunkowo lżejszym sezonie letnim na macie będzie widać praktycznie każde zabrudzenie. Lepszym wyjściem jest zastosowanie maty w jednym z powyższych kolorów. Mieszanka barw, która jest zastosowana w matach firmy EMKA pozwala na skuteczne zbieranie zanieczyszczeń przy zachowaniu eleganckiego wyglądu. Drugim plusem jest łatwiejsza możliwość aranżacji.

Źródło: Matywejsciowe.pl – Maty wejściowe na wymiar

[Głosów:1    Średnia:5/5]