Wybór konkretnego modelu okien PCV to jedna z ważniejszych decyzji w trakcie remontu domu lub mieszkania. Jakość okien ma ogromny wpływ na komfort mieszkańców oraz estetykę budynku. Wiele osób ma jednak problem z kryteriami wyboru, jakie należy zastosować podczas zakupu okien. Dlatego przedstawiamy kilka przydatnych informacji, które powinny ułatwić podjęcie decyzji.
Czym są parametry cieplne okien?
Estetyka okien jest ważnym, ale nie kluczowym kryterium wyboru. Dużo bardziej istotne są parametry cieplne. Cechą charakterystyczną nowoczesnego budownictwa jest relatywnie duża powierzchnia okien w stosunku do całkowitej powierzchni ścian. W związku z tym okna podobnie jak ściany powinny wykazywać określone parametry cieplne. Aktualnie obowiązuje norma, która określa, że współczynnik przewodzenia ciepła dla okien (U) powinien wynosić 1,1 W/metr kwadratowy. Wybierając spośród wielu modeli okien, warto zdecydować się na rozwiązania, które mają jeszcze lepsze parametry. Szczególnie jeśli rozmiar okien ma być wyższy od standardowych wymiarów.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że okna nie tylko chronią przed ucieczką ciepła, ale mogą także dogrzewać wnętrze domu w trakcie zimy. Wysoka wartość współczynnika przenikania ciepła gwarantuje swobodny dostęp promieni słonecznych do wnętrza domu. Z drugiej strony trzeba mieć świadomość, że w okresie letnim takie okna muszą być zabezpieczone markizami i roletami, aby uniknąć zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniu.
Na jakie elementy konstrukcji okna zwrócić uwagę?
Podczas zakupu warto także zwrócić uwagę, czy okna są wyposażone we wkładki termiczne zamontowane w profilach. Idealnym wyborem będą też grube profile, które dają możliwość montażu trzech szyb. Produkty z górnej półki mają także specjalną ramkę dystansową oraz przynajmniej trzy uszczelki.
Konstrukcja okien powinna być solidna i wyposażona w grube ścianki oraz wzmocnienia z kształtowników. Zapewniają one optymalny poziom sztywności. Plastikowe profile powinny mieć określoną liczbę dużych komór. W niektórych modelach możemy spotkać specjalne nakładki aluminiowe na profilach. Zapewniają one odporność na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Niestety cena tego typu produktów jest wyższa średnio o 30%.
Jak wybrać rodzaj okuć?
Do prawidłowego montażu okien niezbędne są także odpowiednio dobrane okucia. Obecnie na rynku najpopularniejsze są modele rozwieralne lub rozwieralno-uchylne. Oczywiście można także zamówić okna pozbawione systemu otwierania. Sprawdzają się one przede wszystkim w miejscach trudnodostępnych. Jeżeli w domu lub mieszkaniu funkcjonuje system wentylacji grawitacyjnej, to montowane okna powinny być wyposażone w specjalne nawiewniki. Jeśli chodzi o duże okna balkonowe, to praktycznym rozwiązaniem może być hamulec, który zapobiega ich zatrzaśnięciu z powodu przeciągu.
Wybór i późniejszy montaż okien z pewnością nie jest prostym zadaniem. Warto w tej kwestii zdać się na wiedzę i doświadczenie fachowców. A do takich z pewnością można zaliczyć Grupę Wykonawczą CELS. Firma posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży budowlanej. Odwiedzając stronę cels.pl, możecie zapoznać się z kompleksową ofertą okien PCV. Firma CELS zajmie się nie tylko dostawą zamówionych produktów, ale także ich profesjonalnym montażem.