Łazienka z oknem

Z pewnością wiele osób zastanawia się, czy okno w łazience jest dobrym pomysłem. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż jest to kwestia bardzo indywidualna. Niektórzy uważają, że pomieszczenia bez okien to już przeszłość. Mogą być one problematyczne w codziennym użytkowaniu. Odbieramy sobie dostęp do naturalnego światła, czy też świeżego powietrza. Nieprawdą jest, że okno odbiera nam prywatność – wystarczy dobrać roletę, czy też żaluzję.

Właściwe wymiary

Okno znajdujące się w łazience nie powinno być zbyt duże, jednak jest to kwestia dyskusyjna. Najważniejsze jest to, aby stolarka okienna była zgodna z indywidualnymi potrzebami. Oczywiście okno nie może być również zbyt małe. Istotne jest to, aby rozmiar był zgodny z aktualnie obowiązującymi normami. Najmniejsze modele mają wymiary około 60×60 cm. Takie okno może jednak okazać się niewystarczające. Ponadto zwykle prezentuje się ono średnio ciekawie, a więc pełni ono przede wszystkim rolę użytkową.

Lepszym pomysłem jest większe okno, które zapewni nam optymalną ilość światła. Ponadto możemy ulokować je w dogodnym miejscu, a przy tym nie zburzymy aranżacji wnętrza. Pamiętajmy, że okno w łazience może prezentować się atrakcyjnie, o ile tylko projekt zostanie wykonany z głową. Nie zapominajmy, że tutaj liczą się nawet najmniejsze detale. Pamiętajmy, że okno w opisywanym pomieszczeniu powinno być uwzględnione w projekcie budowlanym. Oczywiście w wielu przypadkach można je wykonać w już istniejącym budynku, jednak jest to problematyczne, a zarazem kosztowne. Ponadto nie zawsze mamy możliwość wykonania okna w łazience – wszystko zależy od rozplanowania pomieszczeń w mieszkaniu.

Solidna konstrukcja

Okno łazienkowe musi być wytrzymałe oraz odporne na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Nie zapominajmy, że jest to pomieszczenie, gdzie panuje wilgoć. Zmienne temperatury również stanowią spore utrudnienie. Wybierzmy konstrukcję, która jest w pełni przystosowana do takich warunków eksploatacji. Nie oszczędzajmy na jakości, gdyż może to nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Pamiętajmy, że stolarka okienna to inwestycja na lata. Lepiej przeznaczyć jest nieco więcej gotówki, aby mieć gwarancję, że parametry użytkowe okna znajdują się na najwyższym poziomie.

Większość osób wybiera do łazienki tradycyjne okna uchylne, jednak nie oznacza to konieczności rezygnowania z innych rozwiązań. Do dyspozycji mamy m.in. modele przesuwne. Jest to szczególnie dobra opcja, jeśli nasza łazienka znajduje się wysoko. To również dobre rozwiązanie w przypadku, gdy dom znajduje się na odludziu. Podczas kąpieli możemy napawać się pięknymi widokami. Trzeba wspomnieć, że okna przesuwne niosą za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim nie otwierają się one do wnętrza, co jest ważne, jeśli łazienka nie jest zbyt duża.

Ochrona przed wścibskimi spojrzeniami

Widomym jest, że okno łazienkowe musi gwarantować pełną swobodę oraz prywatność. Pierwszym sposobem jest zastosowanie szyby zespolonej – dobrze sprawdza się szkło ornamentowe. Trzeba jednak wiedzieć, że takie rozwiązanie obniża przenikalność cieplną. Inną opcją są żaluzje lub rolety wewnętrzne. Plusem jest fakt, że są one relatywnie tanie. Występują w tak wielu wariantach, że dobór nie powinien stanowić żadnego kłopotu.

W przypadku rolet oraz żaluzji również powinniśmy uwzględnić negatywny wpływ wilgoci. Wybierzmy produkt wykonany z certyfikowanych tworzyw, które przetrwają specyficzne warunki otoczenia. Roleta za kilkanaście złotych z pewnością będzie nadawać się do wymiany już po kilku tygodniach, a więc jest to strata pieniędzy.

Rzetelny montaż

Montaż okna łazienkowego może okazać się wyzwaniem. Właśnie dlatego powinniśmy skorzystać z usług doświadczonych oraz wykwalifikowanych fachowców. Tutaj liczy się rzetelność oraz fachowość. Nawet najmniejszy błąd może znacząco obniżyć parametry użytkowe stolarki okiennej. Wybierając ekipę montażową sprawdźmy opinie wcześniejszych klientów. Mogą być one dla nas wsparciem. Oczywiście duże znaczenie ma również koszt montażu.

Więcej: https://oknotest.pl/lazienka-z-oknem-tak-czy-nie,9027

[Głosów:0    Średnia:0/5]