Montaż desek tarasowych

Wiosna to najlepsza pora na różnego typu remonty i prace zewnętrzne. Na pewno jednym z ulubionych miejsc każdego z nas będzie taras. To właśnie on da nam komfort i chwile błogiego wytchnienia nawet podczas największych letnich upałów. Aby móc się cieszyć takim wyjątkowym rozwiązaniem, musimy odpowiednio zadbać o jego wygląd. Właściciele tarasów drewnianych właśnie teraz muszą poświęcić im szczególną uwagę i zająć się ich konserwacją. Jeżeli od dawna nosiliśmy się z zamiarem wybudowania własnego tarasu, ale z jakichś powodów ciągle odwlekaliśmy decyzję, warto w końcu zrealizować swoje marzenia. Wbrew pozorom montaż desek tarasowych nie jest wcale skomplikowany, a efekty z pewnością zachwycą zarówno domowników, jak i ich gości.

Wybór desek tarasowych

Sukces całego przedsięwzięcia będzie zależał nie tylko od wybranej techniki montażu i naszych umiejętności. Najważniejszym komponentem, decydującym o jakości i trwałości tarasu, będzie materiał, z którego go wykonamy. Jeszcze niedawno niezwykle popularne były twierdzenia, zgodnie z którymi powinniśmy wystrzegać się drewna w tego typu projektach. Zdaniem krytyków, jego podatność na warunki zewnętrzne oraz brak trwałości sprawia, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem stają się inne surowce. Dziś wiemy już, że to kompletna nieprawda. Obok tradycyjnych gatunków, takich jak drewno sosnowe lub świerkowe, znajdziemy także znacznie trwalsze opcje. Wykorzystanie modrzewia syberyjskiego, charakteryzującego się sporą odpornością na warunki zewnętrzne, pozwoli nam cieszyć się tarasem przez okres 15-20 lat. Jeszcze lepsze rezultaty osiągniemy dzięki montażowi desek z drewna egzotycznego. Najbardziej sprawdzone i pewne rozwiązanie to z kolei drewno modyfikowane termicznie Thermory. Wykorzystując potencjał Thermo Sosny Skandynawskiej lub Thermo Jesionu Amerykańskiego, zyskujemy pewność, że nasz taras będzie wyglądał perfekcyjnie nawet po upłynięciu 25 lat.  Dodatkową zaletą tego materiału jest brak konieczności okresowej konserwacji desek – jeżeli zrezygnujemy z olejowania, drewno będzie patynować, dzięki czemu zyska piękny, szlachetny odcień.

Jak montować deski tarasowe

Jeżeli wybraliśmy już deski, pora przygotować podłoże, na których je zamontujemy. Przede wszystkim upewnijmy się, że jest trwałe i stabilne. Powinno także przepuszczać wodę i w odpowiedni sposób ją odprowadzać. Umożliwi to uwzględnienie minimalnego, około 2% spadku oraz zabezpieczenie powierzchni odpowiednim materiałem. Następny etap polega na montażu legarów, na których umieścimy deski. Powinny być wykonane z tego samego gatunku drewna, dopuszcza się także wykorzystanie gatunków cechujących się podobnymi właściwościami fizycznymi oraz biologicznymi. Ich rozstaw dostosujmy do przekroju desek. Podczas samego montażu pamiętajmy o zachowaniu 5-10 mm odstępu pomiędzy kolejnymi deskami. Minimum 1cm odstęp powinien z kolei oddzielać deski od ściany budynku. Do przytwierdzenia ich do legarów powinniśmy wykorzystać wkręty ze stali nierdzewnej, przynajmniej dwa razy dłuższe od grubości drewna. Warto przed rozpoczęciem montażu nawiercić deski  – pozwoli nam to uniknąć zniszczeń i znacznie ułatwi cały proces. Niektóre deski montuje się za pomocą specjalnych klipów – w takim przypadku prace będą znacznie łatwiejsze i bardziej intuicyjne.  Wbrew pozorom konserwacja desek tarasowych to nie tylko co sezonowy obowiązek każdego właściciela tego typu konstrukcji. O ich dokładne pokrycie olejem musimy zadbać jeszcze przed montażem. Dokładnie pokryjmy je ze wszystkich stron przeznaczonym do tego, profesjonalnym lub półprofesjonalnym preparatem. Pozwoli nam to dłużej cieszyć się pięknym i naturalnym tarasem.

Artykuł został przygotowany przez firmę Komplex Market, dostawcę i producenta desek, paneli oraz podbitki dachowej. W ofercie firmy znajdą Państwo również szeroki asortyment drewna budowlanego oraz drewna konstrukcyjnego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]