Termomodernizacja to inwestycja, na której skorzystamy zarówno my, jak i nasi sąsiedzi oraz środowisko naturalne. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio ją zaplanujemy.
Tegoroczna zima przeszła do historii jako czas, kiedy notowane były najwyższe poziomy zanieczyszczenia powietrza. Przyczyną smogu były przede wszystkim wieloletnie zaniedbania w zaopatrywaniu w energię gospodarstw domowych – w tym nieodpowiednia izolacja termiczna budynków. Pomóc w tym ma przygotowywany właśnie program dociepleń, w ramach którego aż 2/3 dziurawych budynków zostanie poddanych termomodernizacji.
Niezależnie od niego warto jednak samodzielnie zadbać o czystość powietrza i ograniczyć ilość emitowanych do niego spalin. Tym bardziej, że zbliżająca się późna wiosna i wczesne lato to najlepszy czas na termomodernizację domu, a poza troską o środowisko przemawiają za tym także inne względy. Czemu więc warto zdecydować się na docieplenie domu? O czym pamiętać planując taką inwestycję?
Termomodernizacja – czemu warto?
Jeśli ochrona przyrody i jakość powietrza nie jest dla nas wystarczającym argumentem, na pewno przekonają nas liczby. A konkretnie sumy, jakie możemy dzięki termomodernizacji naszego domu zaoszczędzić. Dzięki takiej inwestycji straty ciepła jesteśmy w stanie ograniczyć nawet o 50 procent, bo te w dużej mierze spowodowane są przenikaniem ciepła przez niezabezpieczone ściany.
Wydatki poniesione w związku z termomodernizacją budynku bardzo szybko się zwracają. Już pierwszy sezon grzewczy przyniesie bowiem opłaty zmniejszone o kilka tysięcy złotych. A jeśli taką sumę pomnożymy przez kilkanaście zim, okaże się, że po dekadzie w naszym portfelu zostanie naprawdę spora kwota. Aby jednak stało się to faktem, inwestycja musi być starannie zaplanowana i fachowo wykonana.
Jakość materiałów
Kluczowy będzie oczywiście dobór odpowiedniej technologii i materiałów. Właściwie jedynym wykorzystywanym dziś standardem jest ETICS, czyli bezspoinowe systemy ociepleń. System tego rodzaju musi zawierać okładzinę termiczną (najczęściej wykorzystywany jest styropian), łączniki służące do jej montażu, zbrojącą siatkę z włókna szklanego wraz z klejem oraz tynk strukturalny.
Dla końcowego efekty bardzo ważne są też użyte przy termomodernizacji profile wykończeniowe oraz listwy elewacyjne. Nie zapominajmy, że to właśnie one w największej mierze będą kształtować charakter odnowionego budynku. W niektórych domach doskonale sprawdzą się zaś bonie (decydując się na nie koniecznie pamiętajmy także o wyborze odpowiednich listew do boniowania), które podkreślą ich architektoniczne walory.
Umiejętności są niezbędne
Termomodernizacja budynku pozornie może wydawać się prostym zadaniem. Pamiętajmy jednak, że na osoby ocieplające dom czeka wiele pułapek, a do ich uniknięcia niezbędne okazują się specjalistyczne umiejętności. Dla końcowego efektu – zarówno estetycznego, jak i funkcjonalnego – ważne są takie czynniki jak warunki atmosferyczne, w których wykonujemy prace, odpowiednie zbrojenie czy opierzenie.
Co zatem zrobić, jeśli czeka nas termomodernizacja domu, a nie mamy ku temu odpowiednich umiejętności i wiedzy? Oczywiście najlepiej zrobimy powierzając ją sprawdzonym specjalistom. Na fachowe porady na temat termomodernizacji możemy też liczyć kupując potrzebne materiały bezpośrednio u ich producentów.