Dlaczego warto postawić na dom szeregowy?

Kiedy marzymy o porzuceniu bloku na rzecz mieszkania we własnym domu, a jednocześnie chcemy zaoszczędzić na budowie oraz zachować komfort posiadania sąsiada pod ręką, warto przyjrzeć się bliżej budynkom… szeregowym. Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dla których warto na nie postawić.

Oszczędność pieniędzy i czasu
To jeden z głównych argumentów, który powinien nam przyświecać kiedy chcemy dokonać zakupu nieruchomości. Dom szeregowy daje możliwość ograniczenia wydatków do minimum, dzięki zwykle węższej działce oraz mniejszej ilości potrzebnych do budowy materiałów. Wspólne ściany likwidują potrzebę montowania dodatkowych okien, przy okazji zapewniając lepszy komfort cieplny. Ponadto taka zabudowa często okazuje się tańsza niż mieszkanie w centrum miasta. Jego metraż zazwyczaj bywa mniejszy, a komfort i swoboda życia w domu, często z własnym ogrodem są nieporównywalne.

Lokalizacja w otoczeniu przyrody
Zakup szeregowca jest najlepszym rozwiązaniem, kiedy chcemy być blisko natury. Wybierając projekt domu do zabudowy szeregowej mamy do dyspozycji własny kawałek ogrodu z osobnym wejściem. Dodatkowo takie zabudowy są stawiane przeważnie na uboczu miast, gdzie powietrze jest świeższe, a zieleń bogatsza. Miejski zgiełk potrafi być uciążliwy, dlatego okazja codziennego życia poza nim jest niezwykle kusząca. Nie trzeba nigdzie wyjeżdżać, aby poczuć się jak na wakacjach – wystarczy rozłożyć leżak, przynieść ze sobą ulubioną książkę i w dowolnej chwili się zrelaksować.

Możliwość posiadania garażu
Każdy, kto mieszkał w mieście, wie jak trudno jest znaleźć miejsce do zaparkowania samochodu pod blokiem. Momentami, na przykład po powrocie z pracy, można stracić nawet anielską cierpliwość w poszukiwaniu wolnego stanowiska. W przypadku szeregowców, nie ma takiego problemu. Do dyspozycji mamy zazwyczaj minimum jedno miejsce postojowe pod domem. Bywa nawet i tak, że oprócz niego, w domu jest obecny także garaż.

Możliwość wydzielenia stref
Dzięki temu, że kupujemy cały dom szeregowy, począwszy od poziomu zerowego wzwyż, mamy bardzo wiele przestrzeni do aranżowania. Pozwala nam to na oddzielenie strefy prywatnej, która zazwyczaj ma miejsce na piętrze, od strefy wspólnej, aktywnej. W niej domownicy oraz ich goście mają okazję do integracji – znajdują się tu m.in. kuchnia z jadalnią i salon. Strefa prywatna, zwanej inaczej nocną, to przede wszystkim sypialnie, garderoby, łazienka. Tu każdy ma swój kąt, w którym może zaszyć się kiedy jest zmęczony.

Bliskość sąsiadów
Ostatnim atutem domu szeregowego jest bliskość sąsiadów. Nie doświadczymy jej z pewnością mieszkając w budowanym przez nas domu. Jednak na osiedlu domków szeregowych, zawsze znajdzie się ktoś, z kim będziemy mogli porozmawiać i zaprzyjaźnić się. Taka znajomość sprawia, że czujemy się bezpieczniej i wiemy, że mamy na kogo liczyć.

Projekt domu Eco 13 WOZ1011
Projekt domu Eco 13 WOZ1011

Podsumowując, domy szeregowe mają wiele zalet. To oszczędność pieniędzy, ale również czasu. Wybierając dom szeregowy otrzymujemy spokój i ciszę, kontakt z zielenią i większy metraż za cenę małej wielkości mieszkania w mieście. Nie musimy męczyć się z poszukiwaniem miejsca parkingowego i zyskujemy więcej możliwości do aranżacji nowego wnętrza. To wszystko sprawia, że dom szeregowy jest wart każdej uwagi.

[Głosów:8    Średnia:2.9/5]