Na co zwrócić uwagę wybierając systemy do drzwi przesuwnych szafek?

0
881

Zalety szaf przesuwnych są powszechnie znane wszystkim, którzy mieli okazję zmieniać wyposażenie w domu lub mieszkaniu. Ty też z pewnością doceniasz ich estetykę oraz możliwość optymalnego wykorzystania każdej wnęki. Przed wyborem konkretnej szafy powinieneś jednak przyjrzeć się bliżej elementom, które będą potrzebne do jej montażu i prawidłowego działania. Dlatego też w dzisiejszym artykule omówimy:

– Prowadnice do drzwi przesuwnych

– Wózki do drzwi przesuwnych

– Dodatkowe akcesoria do drzwi przesuwnych

Zdobyta wiedza pozwoli Ci zaprojektować i wykonać nie tylko estetyczną, ale także funkcjonalną i trwałą szafę.

Prowadnice do drzwi przesuwnych

Kupując prowadnice do drzwi przesuwnych, musisz wybrać osobno listwę górną i dolną. Ze względu na różnice pomiędzy tzw. wózkami do drzwi przesuwnych, budowa toru dolnego różni się od górnej szyny. Dobierając prowadnice do drzwi, sprawdź najpierw grubość płyty meblowej, z jakiej zostały wykonane skrzydła. To bardzo ważne pod kątem późniejszego prawidłowego działania całego systemu.

Wózki do drzwi przesuwnych

Omawiając wózki do drzwi przesuwnych, trzeba najpierw podzielić je na dwie kategorie. Wyróżniamy zatem wózki górne i dolne. Zadaniem wózków górnych jest idealne i płynne prowadzenie skrzydła drzwi w tzw. szynie. Wózki górne muszą ściśle współpracować z wózkami dolnymi. Jednocześnie te elementy charakteryzują się nieco inną budową. Są wyposażone w dwie rolki, które zapewniają sprawne przemieszczanie się po szynie bez charakterystycznego chybotania się drzwi.

Jeśli chodzi o wózki dolne do drzwi przesuwnych, to możemy tu wyróżnić dwa rodzaje elementów. Pierwszym z nich są wózki dolne do systemów ramowych, a drugim wózki dolne do systemów bezramowych.

Wybierając wózki dolne, zwróć szczególną uwagę na ich wytrzymałość. To właśnie na nich będzie opierało się całe skrzydło drzwi. Specyfikacja techniczna poszczególnych wózków powinna zawierać maksymalne obciążenie, jakie są w stanie udźwignąć. Musisz bezwzględnie trzymać się tych wartości.

Istotnym elementem wózków dolnych jest system płynnej regulacji. Pozwala on ustawić drzwi w taki sposób, aby dłuższa krawędź biegła idealnie w pionie. To zapewni prawidłowe i płynne przesuwanie skrzydeł.

Akcesoria do drzwi przesuwnych

Kompletując elementy, z których zostaną złożone szafy przesuwne, nie możesz zapomnieć o akcesoriach poprawiających jakość działania całego systemu. Chodzi tu nie tylko o rączki do drzwi, ale przede wszystkim o szczotki, stopery i samodomykacze.

Szczotki montuje się na dłuższych krawędziach drzwi przesuwnych. Pełnią one przede wszystkim funkcję odbojową. Ponadto zapobiegają zbieraniu się kurzu. Bardzo przydatnym dodatkiem są także stopery, dzięki którym drzwi nie będą wypadać z szyny podczas przesuwania. Wygodnym rozwiązaniem są także systemy samodomykające. Po ich zamontowaniu wystarczy tylko pchnąć drzwi w wybranym kierunku, a skrzydło samo zatrzyma się idealnie przy krawędzi szafy. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnego trzaskania drzwiami szafy.

Duży wybór systemów do drzwi przesuwnych znajdziesz na stronie firmy Locker. W sklepie locker.com.pl będziesz mógł skompletować wszystkie elementy niezbędne do montażu drzwi przesuwnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]