Oprawa okien balkonowych w nowoczesnym salonie

0
1246

W salonach często spotyka się wysokie okna balkonowe. Mają one wiele zalet – wpuszczają dużo naturalnego światła do wnętrza i są eleganckie oraz efektowne. Niestety, sprawiają też kłopoty aranżacyjne, bo nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób je oprawić. Oto pomysły na oprawy wysokich okien w nowoczesnym salonie.

Klasyka

Wysokie okna w nowoczesnym pokoju dziennym z balkonem można oprawić w sposób klasyczny przy pomocy firan i zasłon.

Do nowoczesnego salonu pasują firany pozbawione wzorów i dekoracji. Dużą popularnością cieszą się modele białe, szare i ecru o grubym splocie, wykonane z tkanin, które wyglądem przypominają mleczne szkło. Wśród licznych produktów dostępnych na rynku można znaleźć także firanki 3D wycinane laserowo. W nowoczesnych wnętrzach dobrze wygląda połączenie firan i kontrastowych zasłonek – zasłony żółte, musztardowe, grafitowe, granatowe, kobaltowe i butelkowo zielone są wyraziste i świetnie współgrają z delikatnymi firanami. Do współczesnych salonów pasują zarówno eleganckie i proste, monochromatyczne modele, jak i odważne i awangardowe zasłony we wzory.

W nowoczesnych wnętrzach firanki i zasłonki powinno się wieszać prosto – wielowarstwowe, bogate upięcia już dawno wyszły z mody. Zasłony i firany do salonu z balkonem najlepiej wieszać na nowoczesnych, prostych karniszach lub szynach zamontowanych we wnęce okiennej. Można także pomyśleć o montażu minimalistycznych karniszy apartamentowych, które ukrywają linię upięcia. Ze względów praktycznych, do firanek i zasłonek w pokoju dziennym z balkonem warto dokupić spinki. Od czasu do czasu konieczne bowiem będzie podpięcie firan i zasłon w taki sposób, aby można było komfortowo wychodzić na balkon bez konieczności dotykania osłon okiennych.

Nowoczesność

Okna balkonowe w nowoczesnym salonie można także oprawić na wiele innych, sposobów – producenci proponują różne ciekawe rozwiązania.

Osoby, które nie przepadają za firanami i zasłonami, najczęściej wybierają alternatywę w postaci nowoczesnych rolet. Materiałowe rolety montowane we wnęce lub szybie okiennej występują w wielu wariantach kolorystycznych, wzorniczych i funkcjonalnych. Najbardziej praktyczne wydają się dwuwarstwowe modele typu dzień-noc. Równie popularne są automatycznie składane, eleganckie rolety rzymskie. W nowoczesnym salonie z balkonem sprawdzą się również żaluzje, pozwalające na regulację ilości światła wpadającego do wnętrza. Na rynku można spotkać modele poziome i pionowe wykonane z drewna, tkaniny i metalu – łatwo je dopasować do indywidualnego gustu i aranżacji salonu.

Do nowoczesnych salonów z balkonami, poza roletami i żaluzjami, pasują również niezwykle modne firany sznurkowe. Nawiązujące do stylistyki vintage makarony firanki występują w wielu wersjach kolorystycznych. Producenci oferują zarówno proste modele sznurkowe i paskowe, jak i efektowne makarony bąbelkowe czy delikatne sznurki z bawełnianymi kulami cotton balls. Firany tego typu mają nowoczesny charakter i są niezwykle praktyczne w zastosowaniu, szczególnie właśnie w oknach balkonowych. Największą ich zaletą jest to, że nie trzeba odsłaniać firanek, wychodząc na balkon lub taras – nawet przy otwartych oknach makarony zachowują walory dekoracyjne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]