Magazyny energii dla instalacji fotowoltaicznych

0
1053

W debacie publicznej bardzo często słyszymy o kwestiach energetycznych, rodzajach źródeł energii czy szeroko rozumianej dywersyfikacji rodzajów jej dostaw. Na poziomie gospodarstw domowych, ale także coraz częściej firm i budynków użyteczności publicznej intensyfikacji podlega użycie odnawialnych źródeł energii z czerpaniem z rozwiązań oferowanych przez fotowoltaik3 na czele. Przekonuje nas idea przetwarzania energii słonecznej na prąd. Zarówno ze względów ekonomicznych (wymiernie niższe rachunki), ekologicznych (dbałość o środowisko) czy też tych związanych z naszym bezpieczeństwem (kwestia niezależności energetycznej).

Dlaczego tak potrzebny jest magazyn energii?

Dotychczas największym minusem paneli słonecznych był fakt braku możliwości kumulowania energii i korzystania z jej nadmiaru akurat wtedy, kiedy będzie to nam potrzebne. Korzystaliśmy z energii słonecznej tylko w dzień- oczywiście tylko jeśli poziom nasłonecznienia był dostateczny. Mogło to być faktycznie uciążliwe i sprawiać kłopot niejednemu użytkownikowi. Magazyn energii ostatecznie rozwiązuje te problemy, czyniąc fotowoltaikę jeszcze bardziej użyteczną dla człowieka.

Zalety magazynu energii

Przede wszystkim należy wziąć tutaj pod uwagę bezpieczeństwo i niezależność energetyczną. Dzięki temu rozwiązaniu wchodzimy w posiadanie swoistego akumulatora, gdzie możemy magazynować energię. W razie różnego rodzaju kataklizmów czy przerw w dostawie prądu nie odczuwamy negatywnych konsekwencji tego stanu. Podobnie w sytuacji black out”u. Nie mówiąc już o tym, że mamy czym zasilić dom także w nocy i w czasie dni niepogodnych.

Czy jest to rozwiązanie bezpieczne?

Magazyny(akumulatory) energii nie niosą ze sobą żadnego ryzyka. Ponadto są bardzo wytrzymałe i wystarczą nam na długie lata eksploatacji. Warto dodać także fakt, że ich pojemność jest bardzo duża- dzięki temu będą w stanie sprostać naszemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Jest to rozwiązanie relatywnie nowe, ale już posiada zdeklarowane grono swoich zwolenników. Wynika to z faktu, że niweluje największy mankament fotowoltaiki- brak możliwości zasilania w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Oferta jest szczególnie chwalona przez osoby, które w swoich domach lub firmach posiadają urządzenia, które muszą działać non stop, ponieważ w przeciwnym wypadku negatywne konsekwencje mogą być bardzo szkodliwe. Chodzi tutaj głównie o aparaturę medyczną lub maszyny przemysłowe.

Fotowoltaika to energia przyszłości, warto skorzystać z jej możliwości już dzisiaj.

[Głosów:0    Średnia:0/5]