Piękne wnętrze to wyższa jakość życia

Wiele się zmieniło przez ostatnie lata w naszym życiu. Za przełom na polskim rynku wystroju wnętrz można uznać popularyzację sieci sklepów Ikea, której meble wypełniły mieszkania ludzi, którzy szukały modnych, nowoczesnych, ale też i stylowych rozwiązań dla swojego mieszkania. Obecnie na popularności zyskują meble designerskie oraz sklepy dedykowane właśnie tego typu produktom – które są idealnym rozwiązaniem dla osób, które oczekują więcej, niż mieszkanie wyglądające niemal tak samo, jak tysiące innych, polskich mieszkań.

Designerskie meble do salonu

Designerskie meble do salonu pozwalają puścić wodze fantazji i wyobraźni przy projektowaniu wnętrza swojego mieszkania. Mnogość form, kolorów, kształtów i wzorów potrafią sprawić w osłupienie, oszołomić i wprawić w zdumienie kogoś, dla kogo świat wystroju wnętrz kończył się na popularnych sieciówkach. Szeroki wybór unikalnych mebli do salonu to nie tylko znacznie większą swoboda, ale też prawdziwa i pozbawiona większych ograniczeń możliwość auto-ekspresji.

Bo chyba o to chodzi w wystroju wnętrz – aby mieszkanie, w którym będzie się przecież spędzać znaczną część swojego życia, które stanowi swoisty azyl, miejsce komfortu, bezpieczeństwa i wypoczynku – odzwierciedlało to, kim jesteśmy. Żeby nie było szarym, pozbawionym wyrazu zlepkiem użytecznych, ale zupełnie nieinteresujących kawałków drewna, metalu i materiału.

Jak dobrać odpowiednie dla siebie meble?

Projektując wnętrze swojego mieszkania, kluczowe jest to, aby zachować spójność wybranej estetyki i stylistyki. Jeśli chcemy, aby nasze wnętrze było w stylu nowoczesnym, właśnie takich mebli do salonu powinniśmy się trzymać. Łączenie ze sobą różnych stylu w odrębnie jednego pomieszczenia, czy nawet mieszkania, jest zadaniem niezwykle trudnym, ryzykownym i często przynosi opłakane rezultaty. Jeśli nie korzystasz z usług profesjonalnego projektanta wnętrz, zalecane jest wybierać meble do salonu, które w oczywisty sposób do siebie pasują i dobrze się ze sobą komponują.

Pod uwagę trzeba wziąć też wielkość pomieszczenia – bowiem przestrzeń jest bardzo ważna, a kilka czy nawet pojedynczy element dekoracyjny często przyniesie lepsze rezultaty, niż większą ich ilość. Wybierając meble warto się zastanowić, jakie są nasze oczekiwania w stosunku do projektowanego pomieszczenia, jaką funkcję ma ono pełnić i w jaki sposób będzie wykorzystywane przez większość czasu. Określenie tych priorytetów znacznie ułatwi proces dobierania mebli.

Ostatni krzyk mody

Obecnie bardzo modne są lampy wiszące designerskie oraz sofy designerskie. Dostępne są one w szerokim wyborze stylów oraz estetyk i doskonale sprawdza się w niemal każdym mieszkaniu i pomieszczeniu. Sofy designerskie, ze względu na swój rozmiar, wybierane są oczywiście głównie do większych i bardziej przestrzennych pomieszczeń. Nie musi to być jednak tylko salon – obecność sofy w pomieszczeniu nie tylko nadaje mu klasy, ale też rozluźnia nastrój, kojarzy się z relaksem. Dzięki temu dobrze sprawdzi się w domowej biblioteczce, osobistym pokoju, czy nawet domowym pomieszczeniu biurowym, jeśli chciałbyś nadać mu mniej formalnego charakteru.

Lampy wiszące designerskie prezentują się doskonale w niemal każdym miejscu. Oczywiście głównym zadaniem lampy jest dawać światło, tak jak głównym zadaniem sofy – oferować miejsce do wypoczynku. Dawno jednak minęły przecież czasy, kiedy meble postrzegało się przez pryzmat wyłączeniem ich użyteczności. Meble mają budować nastrój, cieszyć oko i zmysły – dlatego wybierając lampy do swojego mieszkania, nie obawiaj się puścić nieco wodzy fantazji. Częstym wyborem jest zdecydowanie się na jeden model lampy wiszącej designerskiej, który będzie powielony w każdym pomieszczeniu. Jest to bezpieczne i pewne rozwiązanie zalecane szczególnie w przypadku, kiedy nie czujesz się pewnie w swoich zdolnościach dekoracyjnych.

Tylko nie przesadź!

Oddając się dekoratorskiemu szaleństwu, warto pamiętać, że ważny jest umiar i wyczucie smaku. Kupując meble do salonu, czy jakiegokolwiek innego pomieszczenia, nie rzadko dobrze jest trzymać się zasady „mniej znaczy więcej”. Przesyt doznań estetycznych nie wpływa dobrze na zmysły i poczucie komfortu, często przynosząc efekt odwrotny do zamierzonego. Nie chcemy przez to oczywiście powiedzieć, że nie powinieneś eksperymentować i oddawać się fantazji, ponieważ, jak najbardziej powinieneś! Po prostu podejdź do tego procesu z wyczuciem. Nie każdy element wystroju, na który się zdecydujesz, musi cechować się unikalnymi, oryginalnymi i nieschematycznymi walorami estetycznymi. Często jeden bardzo wyróżniający się mebel w pomieszczeniu to wystarczająco, a większą ich ilość budzi dezorientację i sprawia, że nie wiadomo do końca, na czym się skupić.

Oczywiście w projektowaniu wnętrz, jak w każdej formie sztuki, nie ma żadnych twardych zasad. Ostatecznie chodzi po prostu dobrze, żebym czuł się dobrze we własnej przestrzeni. Dlatego wybierając meble do salonu oraz innych pomieszczeń, kieruj się przede wszystkim własną intuicją, a artykuły takie jak te traktuj jedynie jako zbiór użytecznych wskazówek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]