Podłogi drewniane - dlaczego warto stosować je we wnętrzach?

Budując lub remontując własny kąt, prędzej czy później stajemy przed dylematem, jaką podłogę wybrać? Wybór na rynku jest naprawdę szeroki, ale najczęściej rozważamy zakup paneli lub desek drewnianych. Panele dostępne są w wielu modelach i wariantach, dodatkowo mają niższą cenę niż podłogi drewniane, dlatego są coraz mocniejszą konkurencją dla drewna. Jednak dokonując porównania tych dwóch produktów, stwierdzamy, że podłogi drewniane zdecydowanie górują nad innymi tworzywami.

Jakie argumenty mamy na poparcie swojego zdania? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, aby poznać niezaprzeczalne zalety podłóg drewnianych.

Jako zdecydowanie najważniejszy argument, przeważający nad panelami, to wygląd drenwa. Naturalnego, szlachetnego rysunku drewna nie da się powtórzyć ani udawać. Drewniane deski podłogowe wyglądają unikatowo i nie da się ich pomylić z niczym innym. Poszczególne deski różnią się pomiędzy sobą kolorem, układem słojów, wybarwieniem – dzięki temu każdy element drewnianej podłogi oraz jej ostateczny wygląd jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Wzory na panelach tworzą powtarzalne elementy, przez co podłoga wygląda sztucznie i nienaturalnie. Nieszablonowy charakter podłogi wykonanej z drewna pozwala podkreślić wyjątkowy charakter wnętrza, w jakim została zastosowana. Szeroka oferta podłóg drewnianych pozwala na stworzenie indywidualnego projektu, dostosowanego do Państwa oczekiwań. W takim projekcie możemy decydować o kolorze drewna, długości i szerokości desek, sposobie ich ułożenia. Dzięki temu podłogi drewniane oddają gust właścicieli i mogą doskonale podkreślić charakter wnętrza.

Naturalność i ekologia – to kolejne kryterium, który drewniana podłoga wygrywa z panelami.  Drewniana podłoga wprowadza do wnętrza przytulny, sielski charakter. Taka nawierzchnia wydaje się przybliżać nas do natury. Dzięki naturalnej strukturze drewna, jest ono charakterystyczne w dotyku, z wyczuwalnymi słojami i bruzdami, daje niepowtarzalne efekty, nie tylko wizualne, ale również dotykowe. Naturalne właściwości termiczne i izolacyjne drewna powodują, że jest one w dotyku odczuwalne jako ciepłe. Podczas produkcji i po zużyciu panele emitują do środowiska szkodliwe substancje. Może tak dziać się także podczas ich użytkowania, natomiast drewno, jako materiał naturalny, może ulegać naturalnemu rozkładowi. Stosowane we wnętrzach nie oddaje żadnych szkodliwych substancji. Powstaje i rozkłada się w warunkach naturalnych, nie szkodząc środowisku. Drewno może być bezpiecznie stosowane w przestrzeniach z których będą korzystały osoby wrażliwe na sztuczne substancje. Zaleta podłóg drewnianych, jako materiału naturalnego, jest fakt, że drewno oddycha, a tym samym wpływa na poprawę warunków powietrznych w pomieszczeniu.

Bardzo często, pomimo gdy nawet podłogi drewniane podobają nam się bardziej niż powierzchnie z paneli, rezygnujemy z ich zakupu z powodu wysokiej ceny i utrudnionego montażu. W obecnych czasach drewno jest już przygotowane do montażu, deski są starannie zaimpregnowane i wykończone, a ich ułożenie nie wymaga już tyle czasu i pracy, natomiast efekt jest cały czas oszałamiający.

Aby podważyć opinie o stosunkowo wysokiej cenie podłóg drewnianych musimy zauważyć, że podłoga drewniana stanowi inwestycję na lata. Drewno przetrwa z nami nawet pokolenia. Odpowiednio zaimpregnowane i zabezpieczone drewno jest materiałem trwałym na uszkodzenia, a troskliwa pielęgnacja może jeszcze wydłużyć jego żywotność.

Drewno, w przeciwności do podłogi wykonanej z paneli, można odnawiać. Nawet jeżeli dojdzie do jego zarysowania możemy wykonać cyklinowanie, czyli zdzieranie cienkiej warstwy drewna, na którą następnie nanosimy impregnat. Dzięki temu, raz na kilka lat cała drewniana podłoga zostaje odnowiona i wygląda jak dopiero założona. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia fragmentu podłogi, możemy wykonać jej fragmentarycznej wymiany. NIE MA TAKIEJ MOŻLIWOŚCI W PRZYPADKU PANELI. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia podłogi wykonanej z paneli, musimy ją usunąć i założyć nową, dlatego podłoga panelowa wymaga wymiany raz na kilka lat. Nie możemy wykonać jej odnowienia, jak to jest w przypadku drewna. Dlatego drewno, to inwestycja, która po prostu się opłaca.

Podłogi drewniane są synonimem prestiżu i dobrego gustu gospodarzy. Wprowadzają do wnętrza przytulny, rodzinny charakter. Dzięki możliwości indywidualnego dostosowania podłogi drewnianej, mamy szansę na stworzenie niepowtarzalnego wykończenia przestrzeni, dlatego warto jest wykorzystać drewno jako materiał na podłogę, ale także inne elementy jak meble, elewacje, wyposażenie ogrodu, wiaty i garaże ogrodowe, jak na przykład tutaj : https://ogrodolandia.pl/wiaty-garazowe

Zachęcamy!

[Głosów:1    Średnia:5/5]