Izolacja poddasza to konieczność, bo straty ciepła uciekającego przez dach sięgają nawet do 30 procent wszystkich strat ciepła w budynku. Żeby uniknąć takiego marnotrawstwa, warto wybrać materiał, który idealnie wypełni wszystkie szczeliny i luki między krokwiami. A na który materiał Ty się zdecydujesz?
Nieocieplone poddasze – konsekwencje
Dlaczego powinieneś ocieplić poddasze nawet w sytuacji, jeśli nie zamierzasz w najbliższym czasie urządzać na nim pomieszczenia mieszkalnego? Przede wszystkim niezaizolowane poddasze nie tylko wypuszcza ciepło, ale też powoduje, że wilgoć dostaje się do środka. W efekcie mogą na nim zamieszkać grzyby oraz pleśnie… Innym skutkiem może być gnicie drewnianych elementów więźby dachowej, a co za tym idzie – naruszenie konstrukcji dachu. Jego naprawa może przewyższyć koszt izolacji, dlatego nie warto w ten sposób ryzykować.
Do ocieplenia poddasza użytkowego należy umieścić materiał izolacyjny pomiędzy przestrzeniami więźby dachowej. Izolacja powinna być bardzo szczelna, by uniknąć powstawania mostków termicznych.
Planując ocieplenie, powinieneś wybrać materiał sprężysty, elastyczny i podatny na odkształcanie, by mógł wcisnąć się w każdą, nawet najmniejszą szczelinę. Warto rozważyć różne rodzaje materiałów, tak, by wybrać dla siebie optymalne rozwiązanie.
Ocieplanie poddasza – wełna mineralna
Ciągle najpopularniejszym materiałem do izolacji poddasza jest wełna mineralna. Jest to materiał wykonany w formie mat, który należy dociąć na żądany rozmiar i szczelnie wypełnić przestrzenie pomiędzy krokwiami. Warstwa wełny powinna wynosić około 25 cm, z czego część umieszczana jest poniżej krokwi. Aby drewniana konstrukcja mogła odpowiednio oddychać, należy zostawić niewielką szczelinę (ok. 3-4 cm) między izolacją a właściwym pokryciem dachu.
Najlepiej sprawdza się średnio twarda wełna mineralna o dużej sprężystości – można ją łatwo umieścić we wszystkich szczelinach i trudno dostępnych przestrzeniach pomiędzy więźbą dachową.
Ocieplenie poddasza wełną możesz wykonać samodzielnie, ale wtedy powinieneś się zaopatrzyć w odpowiedni strój roboczy, maskę i okulary. Podczas montażu w powietrzu znajduje się tysiące włókien, które mogą podrażnić skórę i drogi oddechowe. Sprawdzona ekipa wykona to szybciej i bez niedokładności, które mogą spowodować ucieczkę ciepła na zewnątrz.
Pianka poliuretanowa – skuteczny sposób na izolację poddasza
Izolacja natryskową pianką poliuretanową jest szybka, nieskomplikowana, a w dodatku nie wprowadza ryzyka powstania mostków termicznych. Pianka penetruje każdą szczelinę, a po zaschnięciu tworzy skuteczną warstwę termoizolacyjną. Z tego względu szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku poddasza o skomplikowanym kształcie więźby dachowej i do natryskiwania w trudno dostępne miejsca.
Pianka to materiał nowoczesny, o wysokiej jakości, a jego aplikacja wymaga doświadczonego wykonawcy. Posiada znakomity współczynnik przewodności cieplnej, małą nasiąkliwość oraz wysoką paroprzepuszczalność. Piana otwartokomórkowa jest materiałem wręcz stworzonym do izolacji dachów. Jej właściwości higieniczne, takie jak: brak emisji substancji niebezpiecznych, odporność na pleśnie i szkodniki sprawiają, że coraz więcej inwestorów decyduje się na wybór tego materiału.
Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową jest szczelne, nie powstają mostki termiczne, a dzięki swoim właściwościom akustycznym tłumi dźwięki np. stukającego deszczu o pokrycie dachowe. Dodatkowo, pianka z biegiem lat nie ulega starzeniu i odkształceniu. Pamiętaj, by cieszyć się doskonałym pokryciem na lata należy ściśle przestrzegać wymagań producenta odnośnie warunków wykonania natrysku.
Natrysk celulozą, czyli ekologicznie
Systemem popularnym w domkach o konstrukcji drewnianej jest natrysk celulozą. Celuloza występuje w postaci granulek, które wdmuchiwane pod ciśnieniem dostają się w każdy zakamarek. Ze względu na to, że granulki na etapie produkcji nasączane są związkami boru, który ma właściwości przeciwgrzybiczne, pomagają w utrzymaniu konstrukcji dachu w idealnym stanie. Do wad takiego rozwiązania należy niski współczynnik przewodności cieplnej.
Czy ocieplenie poddasza można wykonać samemu?
Odpowiedź brzmi: tak, ale nie jest to zalecane. Tego typu prace wymagają doświadczenia i wiedzy, dlatego jeśli ich nie posiadasz, lepiej zatrudnij fachową ekipę. Dzięki temu zyskasz gwarancję na wykonaną pracę. Nieumiejętne ułożenie materiału termoizolacyjnego oznacza stratę czasu i pieniędzy wydanych na materiał, a także Twoich nerwów. A jeśli podczas wykonania ocieplenia powstaną mostki termiczne – utracisz walory termiczne całego ocieplenia.