Wyposażenie akwarium

Domowe akwarium to jeden z niezwykłych, pięknych elementów wystroju, a jednocześnie miejsce, które pozwala na hodowlę wspaniałych gatunków ryb. Przyglądanie się im może napawać spokojem i jest polecane wielu osobom, między innymi tym, które cierpią na spory stres w pracy i życiu codziennym. Akwarium wymaga jednak zawsze doboru odpowiednich elementów wyposażenia, by każdego dnia prezentowało się tak samo pięknie. Sprawdź, co do nich należy.

Rozmiar akwarium

Zanim przejdziemy do kwestii wyposażenia, warto poświęcić chwilę na omówienie samej wielkości akwarium. Powinno być przede wszystkim dopasowane do potrzeb ryb, które mają się w nim znaleźć. Co więcej, warto wybrać jak najprostszy zbiornik, który będzie łatwy w utrzymaniu w czystości oraz zapewni możliwość podziwiania ryb praktycznie ze wszystkich stron.

Jeśli wahamy się przed nieco mniejszym lub nieco większym akwarium, lepiej wybrać większe. Jest ono zazwyczaj łatwiejsze do utrzymania w czystości i wymaga mniejszego nakładu pracy. Co więcej, zapewnia lepsze warunki rybom, ułatwiając ich hodowlę.

Oświetlenie

Jednym z bardzo ważnych elementów akwarium jest oświetlenie. Powinno zapewniać imitację naturalnego światła dziennego, do czego warto wykorzystać odpowiednie świetlówki oraz żarniki. Będą one stymulowały wzrost roślin wodnych, a także zapewnią niezbędne warunki mieszkającym tam zwierzętom. Jednocześnie, w celach estetycznych, warto zastosować oświetlenie, które podkreśli piękno zbiornika i pozwoli go podziwiać o każdej porze dnia i nocy.

Dobrym rozwiązaniem może być pokrywa zbiornika, która wyposażona jest w oświetlenie. Dzięki temu nie wymaga jego samodzielnej instalacji, a jednocześnie ogranicza parowanie wody. Niesforne rybki nie będą mogły też wyskoczyć z wody.

Ogrzewanie i chłodzenie

Każdy hodowany w akwarium gatunek ma swoje preferencje względem temperatury wody, dlatego należy je dobierać precyzyjnie do swoich okazów. W celu utrzymania właściwej temperatury, woda powinna być ogrzewana za pomocą grzałki z termostatem. W przypadku upalnego lata czasem zachodzi także konieczność jej chłodzenia. Można ją zrealizować za pomocą specjalnej chłodziarki.

Napowietrzenie i filtracja

Każde stworzenie potrzebuje powietrza do życia. Rybki i rośliny wodne pobierają je z wody, dlatego musi ona zostać odpowiednio napowietrzona. W tym celu stosuje się urządzenia, które wprowadzają do środka maleńkie pęcherzyki powietrza. Najlepszym sposobem napowietrzania jest wykorzystanie filtra, który jednocześnie zapewni odpowiednią czystość wody.

Filtry wewnętrzne najnowszej generacji wyłapują zanieczyszczenia, napowietrzają, a także poprawiają klarowność wody i zdrowie ryb poprzez eliminację bakterii, glonów i pierwotniaków. Co ważne, pozwalają na rozbudowę, dzięki czemu sprawdzą się w każdym akwarium, które stawia na najbardziej profesjonalne rozwiązania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]