Kompresor – nieodłączny element wyposażenia warsztatów i placów budowy

0
746

Wiele urządzeń mechanicznych, pracujących w trybie pneumatycznym, napędzanych jest za pomocą sprężonego powietrza. Aby ich praca była w pełni wydajna, należy podłączać je do specjalnie dostosowanych w tym celu kompresorów, które zapewniają odpowiednie ciśnienie i moc urządzeniom. Popatrzmy, na jakie ich cechy warto zwracać uwagę.

Silnik spalinowy

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, jakie zasilanie jest niezbędne do uruchomienia sprężarki powietrza. Najlepszym wyborem bez wątpienia będą kompresory z silnikiem spalinowym, które można z łatwością uzupełnić benzyną. Dzięki temu są proste w obsłudze, nie wymagają żadnego szczególnego źródła napędu i bez problemu będą pracowały w miejscach, w których nie ma dostępu do prądu.

Wysoka wydajność sprężania

Drugim, istotnym czynnikiem jest wydajność sprężarki spalinowej. Wybierając urządzenie dwucylindrowe, można z łatwością zapewnić sobie jego najwyższą skuteczność w zakresie sprężania powietrza. Dzięki temu może zostać wykorzystane w miejscach, w których istnieje duże zapotrzebowanie na efekty jego pracy. Będą to między innymi wspomniane warsztaty i place budowy, ale także miejsca, w których znajdują się służby ratunkowe. Zwłaszcza w ich przypadku szybkość i wydajność pracy jest niezwykle ważna, bo może wpłynąć na ludzkie zdrowie i życie.

Automatyzacja pracy

Praca kompresora powietrza powinna odbywać się automatycznie, bez konieczności jej ciągłego nadzorowania. Co ważne, w przypadku konieczności zmiany prędkości obrotowej niezwykle ważne może okazać się jej precyzyjnego dopasowanie, a także zabezpieczenie oraz regulacja biegu jałowego.

Sprężarka powinna posiadać również odpowiednie manometry lub inne wskaźniki, które umożliwią łatwy i precyzyjny odczyt ciśnienia oraz warunków pracy, w jakich obecnie się znajduje.

Wysoka jakość wykonania

Elementy konstrukcyjne, które pomagają w takiej kontroli i służą zabezpieczeniu urządzenia, muszą być wykonane podobnie jak ono samo z wysokiej jakości materiałów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję. Dzięki temu będą sprawdzać się przez długie lata, niezależnie od warunków, w jakich się znajdą.

Z tego względu warto sięgnąć po kompresory wykonane z dobrej stali nierdzewnej, które nawet w najtrudniejszych warunkach spełnią swoje zadanie. Dzięki temu materiałowi będą odporne między innymi na warunki atmosferyczne, działanie kwasów i zasad czy olejów, z którymi mogą spotkać się na co dzień, zwłaszcza na placu budowy.

Uchwyty i koła

Nie należy zapominać, że kompresory często wykorzystywane są w miejscach, w których nie wszystko zostało już przygotowane, takich jak place budowy. Z tego względu powinny zostać wyposażone w duże, mocne koła oraz uchwyty, które sprawią, że ich transport będzie łatwiejszy.

Wszystkie te wymagania spełnia sprężarka spalinowa tłokowa mobilna PEM 650-15-50 B z dodatkowym wyposażeniem, dostępna na stronie Schneider Airsystems. Zobacz, jak się prezentuje i czy będzie odpowiednia do zadań, które dla niej przewidujesz.

[Głosów:0    Średnia:0/5]