Biało-czarna łazienka – ponadczasowa, elegancka, a jednocześnie bardzo modna

Ulubiony duet Coco Chanel prezentuje się klasycznie i stylowo w każdej aranżacji – także we wnętrzu łazienki. Nowoczesna odsłona tego zestawienia obejmuje wykorzystanie ciekawych struktur, wzorów geometrycznych czy nietypowych formatów płytek. Zachowując swój wyrafinowany charakter, biało-czarna łazienka wpisuje się w najnowsze trendy.

Biel i czerń to uniwersalne połączenie, które idealnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach. Jego elegancki charakter podkreślają duże, gładkie tafle luster, prostota form mebli czy lśniące blaty.  Chociaż klasyczny duet barw projektanci docenili już w ubiegłym stuleciu, nowa odsłona biało-czarnej łazienki zmienia nasz stereotypowy sposób postrzegania wnętrza opartego na wyrazistym kontraście kolorystycznym. Dziś architekci wnętrz odrzucają schematy: nieaktualne jest już założenie, że czarne płytki powinny przeważać na podłodze, a białe na ścianach. Także klasyczny układ szachownicy nie stanowi już jedynej opcji biało-czarnej podłogi. Możemy pozwolić sobie na dowolność w aranżacji. Nie musimy już bazować na dramatycznym zestawieniu barw śniegu i kruczych skrzydeł – bardzo modne są także ciemne szarości czy czerń o czekoladowym  odcieniu. Niezmienne pozostaje tylko wrażenie, jakie wywołują barwy. Przewaga bieli pozwala rozjaśnić wnętrze, natomiast dominacja czerni nadaje pomieszczeniu intrygujący, tajemniczy klimat. Ten efekt warto świadomie wykorzystać, by wpisać się w pożądaną estetykę. Na szczęście wybór kolekcji jest duży, co warto sprawdzić w sklepie Paradyża: https://sklep.paradyz.com/kolekcje/lazienka

esten lazienka

Nowoczesny charakter wnętrza podkreślają przede wszystkim struktury, których subtelne piękno wydobywa odpowiednie oświetlenie. Prezentowana aranżacja bazuje na grafitowo-białym kontraście wykorzystującym płytki z kolekcji Esten Ceramiki Paradyż. Subtelne szarości w zastępstwie intensywnej czerni stanowią delikatne tło dla ciekawych, strukturalnych wzorów inspirowanych formami geometrycznymi ze świata natury. Minimalistyczna kolekcja obejmuje także bazowe satynowe płytki (29,5×59,5 cm), listwę szklaną (2,3×59,5 cm) oraz korespondującą z nimi ciętą mozaikę (29,8×29,8 cm), wprowadzającą dodatkowy efekt metalicznego połysku. W zestawieniu z matowym tłem w postaci bazowych płytek, budują ciekawy efekt. Grę światła, która intensyfikuje wrażenie, inicjują autorskie, kuliste srebrne lampy korespondujące z zaokrąglonym kształtem umywalki, wanny i lusterka na blacie. O unikalnym charakterze wnętrza świadczy panel nad wanną, zgodnie z założeniem, że biało-czarny kontrast może wydzielać strefy: np. ciemna – kąpieli, jasna – pielęgnacji i kosmetyków. Taki układ nadaje aranżacji oryginalny charakter, nie ujmując ponadczasowego wdzięku.

maloli bianco lazienka

Ponadczasowe zestawienie barw można ożywić intensywnym detalem kolorystycznym – bardzo ciekawie korespondują z nim np. morskie akcenty, jak w aranżacji z wykorzystaniem płytek Maloli Ceramiki Paradyż. O nowoczesnym charakterze tej kolekcji świadczy czysta prostota form oraz inspiracja geometrią i grą światła na powierzchni strukturalnych kafli (20×60 cm), dla których błyszczące płytki bazowe  stanowią idealne tło. Choć kolekcja dostępna jest w trzech wariantach kolorystycznych, to mocny biało-czarny kontrast daje najciekawsze możliwości aranżacyjne. Podział na strefy można tu potraktować bardzo dowolnie – np. pobawić się zestawieniem czarnych płytek i białych szafek lub podzielić przestrzeń pionowymi panelami przedłużającymi linię lustra lub prysznica. Warto uwzględnić fakt, ze wyraziste kafle tworzą dominantę, więc dodatki warto dobierać z umiarem – ta aranżacja i tak przykuwa uwagę.

intero lazienka hotel neromin

Projektując biało-czarną łazienkę, możemy wykorzystać silny trend bazujący na płytkach wielkoformatowych. Szczególnie polecane do przestronnych, minimalistycznych wnętrz, tworzą wyjątkowy efekt gładkiej, niekończącej się powierzchni, która sprzyja wyciszeniu myśli i relaksowi po męczącym dniu. Kolekcja Intero Ceramiki Paradyż jest dostępna w czterech różnych wymiarach i aż ośmiu wariantach kolorystycznych, jednak spośród subtelnych odcieni bieli, beżu i szarości, aż po głęboką czerń, najciekawiej prezentuje się zestawienie bieli i grafitu. Nieszkliwione płytki o w dużych formatach  (44,8 x 89,8 cm lub 59,8 x 119,8 cm) ciekawie korespondują z prostymi minimalistycznymi meblami i dużymi lustrami – które mogą zajmować nawet całą ścianę albo pokrywać drzwi. W ten sposób pogłębiamy modny efekt gładkiej tafli, współtworzący uspokajającą atmosferę stonowanego wnętrza.

orrios lazienka

Zwolenników odważniejszych rozwiązań skusić może kolejny trend – hipnotyzujące wzory niczym w kalejdoskopie. Inspiracja geometrią skutecznie wypiera roślinne akcenty. Wbrew pozorom, motyw powielającego się wzoru złożonego z trójkątów, rombów czy heksagonów daje nam dużą swobodę w zakresie planowania wystroju i sprawdza się także we wnętrzu małej łazienki. Prezentowana aranżacja wykorzystuje płytki z kolekcji Orrios/Orrion Ceramiki Paradyż, dostępnej w kolorach Bianco i Grys. Trzy inserta (30×60 cm) zawierają aż 6 różnych motywów, które możemy zestawiać na zasadzie patchworków lub układać z nich jednolite pionowe pasy. Bazowe matowe płytki tworzą na ścianie efekt jednolitej płaszczyzny – idealnego tła dla wyrazistych dekorów. Biel i ciemna szarość wpisują się w modną industrialną stylistykę, a hipnotyzujące wzory nadają pomieszczeniu awangardowy charakter.

Biało-czarny kontrast idealnie wpisuje się zarówno w estetykę minimalistyczną, nowoczesną, czy loftową, a jego klasyczny urok jest niepodważalny. Takie połączenie nigdy nam się nie znudzi, a zgodnie z najnowszą modą, zawsze możemy je zawsze ożywić intensywnym akcentem kolorystycznym. Neutralne barwy stanowią idealne tło dla dodatkowych elementów: ciekawych faktur, oryginalnych wzorów i geometrycznych inspiracji, dlatego białe-czarny wystrój łazienek jest często preferowany przez architektów wnętrz.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]