Konserwacja desek tarasowych

Od kilku lat do mody powracają piękne tarasy wykończone w drewnie. Tarasy tego rodzaju są bardziej swojskie i pięknie się prezentują, jednak wyłącznie pod warunkiem, że prawidłowo dbamy o ich konserwację.

Pielęgnacja tarasu z drewna nie jest zadaniem łatwym. Deski z naturalnego, szczególnie naszego rodzimego drewna nie są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Na skutek zmiennych warunków pogodowych, ekspozycji na śniegi i deszcze, drewno ulega paczeniu, blaknięciu, a nawet pleśnieniu – przestrzega nasz rozmówca z firmy WINDOOR.

Konserwacja drewnianych desek tarasowych

W przypadku tarasu z drewna, standardowa pielęgnacja nie może ograniczać się do regularnego mycia podłogi.  Właściciele takich tarasów, każdego roku z nadejściem wiosny muszą poddać taras kompleksowej regeneracji.

Pierwszym etapem przygotowania drewnianego tarasu do nowego sezonu, jest dokładne wyczyszczenie desek za pomocą szczotki. Następnie, na tak przygotowaną powierzchnię trzeba nałożyć świeżą warstwę zabezpieczającą. Cały taras należy pomalować odpowiednim preparatem, np. lakierem do desek tarasowych.

Podczas dorocznej renowacji drewnianego tarasu trzeba też zachować bardzo dużą ostrożność. Każdy błąd popełniony  podczas prac może bowiem trwale uszkodzić drewno. Co więcej, oprócz sezonowej konserwacji drewnianych desek, musimy liczyć się z tym, że po upływie kilku lat i tak będziemy zmuszeni do kompleksowej, specjalistycznej renowacji drewna na tarasie.

Konserwacja kompozytowych desek tarasowych

Jeśli taras zbudowany jest z desek kompozytowych, zadanie jest dużo łatwiejsze, natomiast znacznie trudniej jest popełnić błąd skutkujący uszkodzeniem deski. Dzięki wzmocnieniu drewna domieszką trwalszego tworzywa, deski tarasowe są bardzo odporne i gładkie, a co za tym idzie, łatwe w pielęgnacji.

Pielęgnacja desek kompozytowych polega właściwie wyłącznie na myciu wodą pod ciśnieniem. W przypadku większych zabrudzeń, można sięgnąć po specjalny preparat czyszczący. Środki czyszczące do desek WPC stosujemy identycznie ze zwykłymi płynami do podłóg, a więc wystarczy użycie mopa.

Konserwacji desek tarasowych z WPC warto podjąć się w sytuacji, gdy chcemy wzbogacić kolor lub strukturę parkietu, nie jest ona jednak konieczna każdego roku. Nie wymaga też uciążliwego malowania. Na czyste deski tarasowe nakładamy niewielką ilość specjalnego oleju, którego ewentualny nadmiar możemy z łatwością usunąć suchą ściereczką.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]