Kto może montować instalacje fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne. Wiele osób decyduje się na montaż paneli ze względu na stale rosnące opłaty za prąd, a uniezależnienie się od ich cen wydaje się bardzo korzystne. Dodatkowo moduły fotowoltaiczne to bardzo ekologiczne źródło energii, przez co rośnie na nie moda. Jednak sam ich montaż przez firmę specjalizującą się w usługach związanych z fotowoltaiką może okazać się dość kosztowny. W tym artykule dowiesz się, kto może montować instalacje fotowoltaiczne oraz jakie należy mieć uprawnienia, by zrobić to samemu.

Kto montuje instalacje fotowoltaiczne?

Pewnie wiele osób decydując się na fotowoltaikę, zastanawia się, kto właściwie może montować instalacje fotowoltaiczne. Okazuje się, że jeśli ma mieć ona moc nie większą niż 50 kWp, to nie wymaga się wtedy uzyskania żadnego pozwolenia z urzędu. Dlatego w pewnych sytuacjach, można zamontować instalacje fotowoltaiczne samodzielnie.

Jednak należy pamiętać, że jeżeli system fotowoltaiczny ma być wpięty do sieci elektrycznej, musi sam w sobie spełniać pewne wymagania. Pośród nich są również te związane z uprawnieniami osób odpowiadających za przeprowadzenie prac montażowych czy wykonanie projektu całej instalacji. Nasza wiedza i umiejętności mogą okazać się tu zbyt małe, by zamontować nawet przydomowy system fotowoltaiczny. Warto korzystać z pomocy specjalistów w tym fachu, instalacje fotowoltaiczne znajdziesz w ofercie Eco-team.pl.

Współpraca z firmą zajmująca się montażem instalacji fotowoltaicznych ma wiele plusów, ponieważ w przypadku dobrych specjalistów jest to gwarancja poprawnego wykonania wszystkich prac. Nie trzeba się więc obawiać o zbyt małą wiedzę na temat fotowoltaiki. Atutem jest również to, że dzięki doświadczeniu mogą wykonać cały montaż o wiele szybciej niż my.

Czy warto zatrudnić profesjonalistów do montażu paneli fotowoltaicznych?

Wiemy już, kto może zamontować instalację fotowoltaiczną, jednak pytanie brzmi, czy warto zatrudnić profesjonalistów do montażu paneli? Jak można się domyślić, jest to dużo droższa opcja. Jednak specjalistyczna ekipa mająca już doświadczenie w tej dziedzinie może pomóc nie tylko w samym montażu. Fachowcy są w stanie znaleźć ewentualne przeszkody, które mogą utrudnić działanie instalacji. Dodatkowo dopasują rozmieszczenie modułów do niuansów budynku, takich jak krzywizny czy poszczególne wymiary.

Warto również pamiętać, że konieczne może okazać się wyliczenie, ile energii na co dzień zużywamy. Błędy w późniejszych obliczeniach  może potem niekorzystnie wpłynąć na efektywność naszych baterii słonecznych.

Jakie trzeba mieć uprawnienia do montażu instalacji fotowoltaicznych?

Aby właściwie zamontować system fotowoltaiczny, należy przede wszystkim dobrze sporządzić projekt instalacji PV. Z kolei jego podstawą są precyzyjne zwymiarowanie mocy całej instalacji, dobranie poszczególnych urządzeń i zabezpieczeń oraz wybranie właściwego miejsca na instalację. Projektant takich systemów powinien posiadać uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności instalacyjnej w zakresie siec, urządzeń elektrycznych oraz instalacji elektroenergetycznych. Z kolei już do samego montażu nie są potrzebne żadne dodatkowe uprawnienia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]