Kuchnia w stylu ludowym. Nurt rustykalny

Ludowość to sposób na urządzenia wnętrza. Nurt rustykalny idealnie można odtworzyć w kuchni. Bazuje on na oryginalności wynikającej z wykorzystywania swojskich, ludowych motywów nawiązujących do kultury wiejskiej. Możliwe jest jego łączenie z nowoczesnymi elementami. Ważne jednak, żeby we wszystkim zachować umiar i nie przesadzić w żadną ze stron, by nie wywołać efektu przeciwnego do zamierzonego.

Nurt rustykalny – jak wygląda

Główną cechą charakterystyczną nurtu rustykalnego jest próba odtworzenia naturalnego, wiejskiego klimatu poprzez sięganie po akcenty ludowe. Najdobitniej w kuchennym wystroju można oddać to poprzez korzystanie z drewna i takich akcesoriów jak dzbanki, miski czy naczynia wykonane w stylu ludowym. Nurt rustykalny bazuje na delikatnych barwach pastelowych, głównie na stonowanym różu, odcieniach błękitu, żółci i nade wszystko zieleni. Ozdobniki, jakie można wykorzystywać powinny być zrobione z naturalnych i prostych materiałów. Zastosowanie znajdzie tu glina, wiklina i ceramika.

Meble

Wspomnieliśmy, że nurt rustykalny bazuje na drewnie. Meble w kuchni powinny być wykonane z naturalnego drewna. Solidne meble z drewna dębowego oraz meble wykonane z modnego drewna sheesham idealnego do kuchni rustykalnej, proponuje sklep StrongTree.pl. Meble mogą być proste lub składać się z drewna rzeźbionego. Idealnie zda egzamin staromodny kredens lub skrzynia. Można pokusić się także o kompleksową zabudowę na wzór meblościanki.

Kolorystyka rustykalnej kuchni

Kolorystyka kuchni urządzonej w stylu rustykalnym powinna łączyć w sobie barwy ziemi, z brązem, naturalnym odcieniem drewna i wspomnianymi już pastelami. Ściany warto pomalować na tradycyjny biały kolor, który również nasunie skojarzenie z starowiejską chatą. Ważne, żeby meble zachowały naturalny odcień drewna. Postawmy na brązowe umeblowanie.

Ozdoby

Ostatnim elementem wystroju rustykalnej kuchni będą dodatkowe dekoracje i ozdobniki. Żeby robiły zamierzone wrażenie, powinny to być wytwory pochodzące z tzw. rękodzieła. Na półce ustawmy ceramiczne naczynia i gliniane dzbanki. Elementy wykonane z plecionki podkreślą swojski klimat. Skorzystajmy z plecionych dywaników i podkładek na stół.

[Głosów:4    Średnia:5/5]