Podwieszane dekoracje

Podwieszany sufit stanowił swego czasu bardzo popularną formę wykańczania wnętrz, która znajdowała zastosowanie głównie w pomieszczeniach biurowych. Dziś, nie jest już tak popularny, choć dalej ma swoich wiernych fanów. Jak niemal każde rozwiązanie, podwieszany sufit ma swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się jednym i drugim.

Zalety podwieszanego sufitu

Dużym plusem podwieszanego sufitu jest jego uniwersalność. W praktyce oznacza to, że odnajdzie on się w każdym pomieszczeniu bez względu na jego rozmiar czy układ. Podwieszany sufit dopasuje się do każdego wnętrza i nie będzie kuł w oczy. Odpowiednio zamontowany, potrafi zniwelować wady geometryczne pomieszczenia. Zastosowanie takiego rozwiązania zmniejszy optycznie pomieszczenie, które jest wysokie i sprawia wrażenie nieforemnego. Lekka konstrukcja podwieszanego sufitu, wizualnie zmniejszy pomieszczenie, nadając mu bardziej neutralnego i swobodnego wyglądu. Kolejna zaleta wiąże się z energooszczędnością. Zmniejszenie pomieszczenia poprzez sufit podwieszany, uchroni nas przed utratą ciepła spowodowaną zbyt wysokim pomieszczeniem i rozchodzeniem się ogrzanego powietrza. Dzięki temu, ciepło z ogrzewania utrzyma się dłużej i nie będziemy musieli ogrzewać tak często i intensywnie jak w przypadku wielkiego pokoju. Konstrukcje wykonane z podwieszanego sufitu pozwalają również na swobodną zabawę oświetleniem. W tego typu suficie możemy zamontować oczka halogenowe, oświetlenie typu downlight i lampy ledowe. Dzięki temu, uzyskamy duże zróżnicowanie oświetlenia, które będzie mogło wywoływać odmienny nastrój w pomieszczeniu.

Wady

Podwieszany sufit dopasuje się do każdego wnętrza, jednak nie w każdych warunkach zda egzamin. Nie warto montować go w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć. Rozwiązaniem jest stosowanie specjalnie impregnowanych płyt, które jednak są kosztowne. Nie każdy strop jest w stanie utrzymać także dodatkowe obciążenie podwieszanego sufitu. Jeżeli podwieszany sufit zakrywa rury gazowe, wpływa to niekorzystnie na nasze poczucie bezpieczeństwa, gdyż może utrudniać wykrycie ulatniającego się gazu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]