Chcesz zdecydować się na zakup mieszkania dla siebie lub na wynajem? Na rynku pierwotnym możemy znaleźć szereg różnych ofert. Czy to dobry czas, aby zdecydować się na kupno lokalu mieszkalnego?

Zainteresowanie zakupem mieszkań nie spada. Od lat deweloperzy bez problemu sprzedają praktycznie wszystkie swoje nieruchomości kupującym. Ciągle realizowane są też nowe inwestycje. W związku z tym powstaje pytanie – czy powinniśmy teraz zdecydować się na zakupienie nieruchomości, czy jeszcze poczekać, bo być może ceny spadną.

Generalnie, gdy interesują nas mieszkania nowe, warto kupić je teraz. Ceny w większości miast pozostają na tym samym poziomie od wielu miesięcy i nic nie zapowiada jakichkolwiek zmian w tej właśnie dziedzinie. Wahania są nieznaczne, dlatego nie powinniśmy oczekiwać, że w najbliższym czasie mieszkania potanieją i będziemy mogli zapłacić za nie mniej. W dłuższej perspektywie czasu możemy jednak spodziewać się niewielkich, ale systematycznych wzrostów. Jeżeli odłożylibyśmy zakup o kilka lat, zapłacilibyśmy więcej, co ma związek także z inflacją.

Warto również wskazać, że teraz możemy jeszcze skorzystać z opcji dopłaty do wkładu własnego w programie „Mieszkanie dla Młodych”. Dzięki niemu możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, gdy spełnimy wymagania. Program kończy się w 2018 roku i jego kontynuacja nie jest planowana, dlatego to ostatni dzwonek, aby go wybrać.

Gdy chcielibyśmy zakupić mieszkanie na wynajem, które będzie odpowiednią lokatą kapitału, musimy pamiętać o tym, aby wybrać takie, które będzie mogło przynieść nam największe zyski. Warto zdecydować się na położone w dużych miastach mieszkania deweloperskie Poznań, Warszewa, Kraków, Wrocław i innych. Teraz obserwuje się szczególnie duże zainteresowanie mieszkaniami jako formą inwestycji – wynika to głównie z faktu, że lokaty bankowe są nisko oprocentowane, a nieruchomości są również bezpieczną formą ulokowania kapitału.

Podsumowując, gdy zależy ci na zakupieniu mieszkania dla siebie czy jako inwestycja, warto podjąć decyzję teraz.

[Głosów:1    Średnia:5/5]