Płytki gresowe - garść informacji

Gres staje się jednym z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych. Płytki tego typu coraz chętniej układamy na podłogach i ścianach naszych domów. W dodatku taki materiał równie dobrze sprawdza się na zewnątrz budynków, więc jego wielbicieli przybywa. Nie każdy jednak jeszcze zdążył dobrze poznać ten materiał, więc postaramy się Wam przekazać najistotniejsze informacje, które ułatwią zakup odpowiednich płytek.

Cechy charakterystycznie gresu

Gres występuje w postaci płytek ceramicznych, które najczęściej są wykonane z mieszanki gliny, skalenia, kaolinu, drobno zmielonego piasku kwarcowego, a także barwników mineralnych. Jego rodzaj, właściwości oraz wygląd zależne są od tego, w jakich proporcjach zostaną użyte konkretne składniki. Warto jednak pamiętać, że wszystkie płytki gresowe charakteryzują się bardzo dużą twardością, więc bardzo trudno je zarysować. Inne cechy, które wpływają na jego popularność to wysoka odporność na uszkodzenia, łatwość utrzymania w czystości, niewielka podatność na pojawienie się pleśni oraz grzybów, a także niska nasiąkliwość, dzięki której są odporne na mróz. Część gresów jest też odporna na zaplamienia, ale to tylko niektóre rodzaje. Te wszystkie cechy sprawiają, że to niezwykle popularny materiał i wiele osób decyduje się właśnie na zakup płytek z niego wykonanych.

Jakie są rodzaje gresu?

Na początku warto sobie uświadomić, że gres występuje w kilku odmianach. Mogą się one różnią między sobą właściwościami oraz wyglądem. Wszystko zależy od zastosowanej mieszanki oraz technologii produkcji. Bardzo popularny jest gres techniczny, który jest najbardziej wytrzymały i odporny na ścieranie, a także inne uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej jednak kupuje się gres porcelanowy, ponieważ najpiękniej się prezentuje. W dodatku jest odporny na różne uszkodzenia, a także zmiany temperatur. To sprawia, że świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach oraz na zewnątrz budynku. Kolejnym często wybieranym jest gres szkliwiony, który przypomina terakotę, ale jest znacznie bardziej wytrzymały. To, który rodzaj wybierzemy zależy od naszych preferencji oraz miejsca jego przeznaczenia. Przy poszukiwaniu idealnych płytek warto zajrzeć na ecinvest.pl/gres.

W jakich kolorach i fakturach może występować gres?

Gres charakteryzuje się ogromną różnorodnością. To sprawia, że dostępny jest w wielu kolorach i fakturach, dzięki czemu każdy z nas znajdzie płytki idealnie dopasowane do wystroju naszego mieszkania. Największą popularnością cieszy się gres imitujący naturalne materiały takie, jak drewno, czy granit. Swoją popularność zawdzięcza temu, że jest znacznie bardziej odporny. W dodatku jego wygląd niczym nie odbiega od prawdziwego drewna oraz granitu. To wszystko sprawia, że gres nada naszym wnętrzom niezwykle eleganckiego charakteru, ale będzie znacznie bardziej odporny na zniszczenia. To sprawi, że jego pielęgnacja stanie się o wiele łatwiejsza i cotygodniowe porządki nie sprawią nam dużych problemów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]