Skandynawski wystrój

Prostota, przejrzystość, stonowane kolory, umiar, jedynie praktyczne dekoracje i brak efektu nagromadzenia przeróżnych drobiazgów, to cechy charakterystyczne skandynawskiego stylu, który coraz częściej wchodzi do wystroju naszych wnętrz. Niezwykle ważnym elementem stylu skandynawskiego jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Sprawdźmy, jak je dobrać, by uzyskać wymarzony efekt.

Subtelność

Styl skandynawski cechuje przede wszystkim subtelność i umiar. Wnętrza urządzane na tę modłę, unikają nagromadzenia przeróżnych przedmiotów, dążąc do ograniczenia ich jedynie, do tych, które są potrzebne. Funkcjonalność to bowiem drugi znak charakterystyczny dizajnu w stylu skandynawskim. Wszystkie dekoracje, jakie znajdą się we wnętrzu, muszą spełniać jakąś rolę i być do czegoś przeznaczonym. Projektując wnętrze w stylu skandynawskim i zastanawiając się nad odpowiednim do niego oświetleniem, powinniśmy zatem podzielić pomieszczenie na specjalne strefy o konkretnym przeznaczeniu: relaks, nauka itp. i dopiero do nich, dobierać odpowiednie oświetlenie.

Nowocześnie czy klasycznie?

Projektując wnętrze w stylu skandynawskim, możemy dobrać dwie metody doboru oświetlenia: nowoczesną i klasyczną. Ta pierwsza, stawia na awangardowe rozwiązania, które nieco ożywią prostotę skandynawskiej przestrzeni pomieszczenia. W tym aspekcie sprawdzą się lampy w stylu Cable Power, czyli takie, które składają się z kabla zakończonego żarówką. Rozwiązanie proste, jednak w kontraście z jeszcze bardziej prostym wystrojem wnętrza (pozostałych elementów jak np. meble), okaże się ciekawym i zadziornym ozdobnikiem. Dobrze sprawdzą się także lampy stanowiące łańcuchy ledowe. W niektórych zakątkach pokoju, np. strefie odpoczynku, warto postawić na metalowe lampiony.

Metoda klasyczna zakłada połączenie prostoty skandynawskiej aranżacji z oświetleniem w stylu industrialnym. W zależności od pomieszczania, dobierzemy inne lampy. W salonie postawmy na reflektory. Dodatkowo, zamontujmy lampę na wysięgniku w kąciku przeznaczonym do czytania. W kuchni idealnie sprawdzi się duża metalowa lampa. Wybierajmy chłodne barwy.

[Głosów:2    Średnia:3/5]