Czym przykryć łóżko? Wybieramy narzutę

W ostatnich latach do mody wróciły tradycyjne łóżka z materacem, których nie składamy, a co, za tym idzie, są one cały czas wystawione na widok. Takie łóżka wymagają odpowiedniego przykrycia. Wybór odpowiedniej narzuty może być kluczowym aspektem wpływającym na estetykę wystroju naszej sypialni. Czym kierować się przy zakupie narzuty na łóżko?

Wielkość narzuty

Jednym z podstawowych parametrów, jakim powinniśmy się kierować przy zakupie odpowiedniej narzuty, która nie tylko spełni swoją funkcję podstawową, ale jednocześnie będzie trafionym akcentem estetycznym w naszej sypialni, jest jej rozmiar. Narzuta, która będzie estetycznym ozdobnikiem naszej sypialni winna przykrywać całe łóżko, tzn. pokrywać całą szerokość i długość materaca, ale także sięgać do samej ziemi, tak, żeby pokryć również boki łóżka. Ewentualnie, można zakładać narzutę pod materac i odsłonić boczną część łóżka. Takie rozwiązanie również będzie estetyczne. Zanim wybierzemy narzutę, zmierzmy zatem dokładnie szerokość i długość łóżka oraz jego wysokość, od podłogi, do górnej krawędzi materaca, a następnie uwzględnijmy tą wysokość dodając ją z jednej strony do długości, z drugiej zaś do szerokości.

Z czego powinna być wykonana narzuta

Materiał, z jakiego jest wykonana narzuta, to drugi aspekt, na jaki zwracamy uwagę. W tym parametrze mamy podwójną możliwość wyboru. Na rynku znajdziemy narzuty pojedyncze, tzw. pledy oraz wzmocnione narzuty pikowane, które zawierają w swoim składzie dodatkowe włókniny. Grubsze narzuty wywołują mniej korzystne wrażenie w małych pomieszczeniach. Myśląc o materiale, powinniśmy też wziąć pod uwagę jego przyjemność dla kontaktu ze skórą. Jeżeli łóżka nie będziemy wykorzystywać tylko do spania w nocy, a może nam posłużyć do poobiedniej drzemki, kiedy narzuty się nie ściąga, powinniśmy odrzucić narzuty satynowe. Są one bowiem nieprzyjemne w kontakcie z ciałem i łatwo zsuwają się z łóżka. Wybierzmy bawełniane lub wykonane z pluszu.

Zróżnicowanie cenowe

Ciężko jest ustalić przeciętny koszt narzuty. Przedziały cenowe są bardzo szerokie, a różnice między nimi wynikają z rodzaju materiału, rozmiaru i ewentualnych wzmocnień narzuty. Dla przykładu, narzuty z tego samego materiału, o tym samym, niewielkim rozmiarze mogą kosztować w przedziale 30-120 zł, w zależności od tego, czy są pledami, czy też są wzmocnione.

[Głosów:7    Średnia:2.4/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak rozjaśnić wnętrze?
Następny artykułSkandynawski wystrój

Pozytywnie zakręcona na tematy związane z architekturą wnętrz i ich projektowaniem.