Nie ma chyba domu, w którym nie znalazłby się tradycyjny odkurzacz. Urządzenie to niewątpliwie podbiło świat i to właśnie dzięki niemu utrzymujemy czystość w swoich domach. Pojawiła się jednak alternatywa, która być może niebawem zastąpi uwielbiany sprzęt.

Czym jest system centralnego odkurzania?

Jest to instalacja składająca się z jednostki centralnej, rur ssących, które są schowane w ścianach oraz gniazd ssących. Odkurzanie centralne jest banalnie proste, trzeba jedynie wypiąć rurę z końcówką ssącą – wówczas urządzenie samo się włączy. Są też modele włączane za pomocą pilota. Odkurza się tak samo jak tradycyjnym odkurzaczem, jednak bez konieczności noszenia za sobą sprzętu. Lekki wąż podpina się do specjalnego gniazda – i gotowe. Warto pomyśleć o systemie centralnego odkurzania jeszcze przed wykończeniem mieszkania – by później nie niszczyć ścian.

System składa się z kilku elementów. Najważniejsza jest jednostka centralna. To właśnie w niej znajduje się serce urządzenia – silnik oraz zbiornik, w którym zbiera się kurz. Jednostka jest mocowana w domu na stałe. Jedna jej ścianka jest umocowana na zewnątrz, aby mogło tam wylatywać powietrze. Zazwyczaj więc element ten jest umiejscowiony w rzadziej używanych pomieszczeniach – piwnicy, na strychu, czy w pomieszczeniu gospodarczym.

Drugim elementem są przewody ssące. Schowane są w ścianach, stropach bądź podłogach, by nie były widoczne. To dzięki nim zebrany kurz z gniazd ssących trafia do jednostki centralnej. Przewody zazwyczaj są zrobione z trwałego PCV. Na ich końcach umieszcza się puszki, do których przyczepia się gniazda ssące. Owe gniazda powinny być umieszczone w różnych częściach domu bądź mieszkania. To właśnie do nich wpina się rurę i rozpoczyna tradycyjne sprzątanie.

Chętni mogą też dokupić wiele ciekawych akcesoriów np. różnego rodzaju końcówki do czyszczenia klawiatury, prania dywanów itp.

Jeśli chodzi o dodatki to świetną propozycją jest automatyczna szufelka oraz węże do odkurzacza. Jest to otwór znajdujący się przy podłodze. Pozwala on na szybkie usunięcie piasku naniesionego w butach dzięki przesuwaniu szczotką. Z kolei w kuchni możemy zamontować sobie szufelkę podblatową. Przypomina ona ssącą tacę. Zrzucamy na nią wszelkiego rodzaju drobinki i okruchy.

Plusy systemu centralnego odkurzania

Póki co centralny odkurzacz jest droższy niż tradycyjny. Warto jednak zainwestować w taką nowinkę technologiczną, bowiem niesie ona ze sobą mnóstwo zalet. Jedną z nich jest przede wszystkim komfort sprzątania. Już nie trzeba nosić, czy ciągnąć za sobą sprzętu, potykać się o kable itp.

Kolejnym atutem jest redukcja hałasu, odkurzanie przebiega niesamowicie cicho. System jest także wskazany dla alergików, bowiem tworzywo, z którego jest wykonane uniemożliwia przyleganie kurzu do elementów instalacyjnych. To rzecz jasna przekłada się na wyższą jakość powietrza. Dodatkowo nieczystości (w przeciwieństwie do zwykłego odkurzacza) są usuwane na zewnątrz, a więc nie unoszą się w odkurzanych pomieszczeniach.

System centralnego odkurzania tworzy większe podciśnienie, dlatego sprzątanie jest dużo bardziej skuteczne. Mocniejsze ssanie przekłada się na krótsze odkurzanie.

Jaki jest koszt zamontowania systemu?

Jeszcze kilka lat temu mało kto mógłby pozwolić sobie na taką nowinkę technologiczną w domu. Obecnie jednak koszt centralnego odkurzacza nie powinien nazbyt odstraszać. Koszt wykonania instalacji to około kilku tysięcy złotych. Późniejsza eksploatacja jest bardzo tania – worki na kurz wymienia się kilka razy do roku (maksymalnie trzy). Kupując dobrej jakości tradycyjny odkurzacz wcale nie wydamy tak dużo mniej. Warto więc zainwestować w nowoczesny sprzęt i oszczędzić sobie pracy.

Koszt całego systemu w dużej mierze jest uzależniony od powierzchni domu czy mieszkania. Im mniejsza powierzchnia tym wydamy mniej pieniędzy (wiąże się to nie tylko z długością montowanych w ścianach rur, ale także ilości gniazd ssących).

Wybieraj dobry sprzęt i fachową ekipę

Zdecydowałeś się na montaż systemu centralnego odkurzania? Zwróć uwagę na dostępne marki, by sprzęt był najwyższej jakości. Sprawdź także jaką gwarancję daje producent – jest to bardzo ważne, bowiem naprawy są dość kosztowne.

Z reguły w miejscach, gdzie można kupić centralny odkurzacz jest także propozycja montażu. Opłaca się dopłacić i być spokojnym, że naszą nowinkę technologiczną zamontują fachowcy. Wtedy będziemy pewno, że wszystko zadziała tak jak powinno. Nie zaleca się zlecania montażu osobom, które niezbyt znają się na sprzęcie. Mogłyby go nie tak zmontować, albo uszkodzić, a wtedy zamiast oszczędności – wydamy jeszcze więcej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]