Szukasz nowego telewizora i zależy ci na wyjątkowej jakości obrazu? Sprawdź ofertę telewizorów 4k, które wyróżniają się największą dostępną obecnie rozdzielczością wynoszącą 3840 x 2160 pikseli – to aż cztery razy więcej niż popularne obecnie Full HD. Co więcej, za telewizor 4k nie musimy dzisiaj płacić tak dużo, jak może się wydawać.

Ultra High Definition, UHD czy 4k lub 2160p to rozdzielczość zyskująca coraz większą popularność. W wielu sklepach znajdziemy już telewizory 4k, pojawiają się również monitory 4k do komputerów. W przypadku urządzeń wyświetlających obraz w tej rozdzielczości mówimy o naprawdę spektakularnej jakości. Teraz możemy kupić je w cenie nawet poniżej 2000 złotych.

Co oferują nam tanie telewizory 4k?

Rozpiętość cenowa pomiędzy telewizorami 4k jest dość pokaźna. Tanie telewizory 4k od tych drogich różni nawet kilka tysięcy złotych. Dlaczego? Powodów jest kilka.

Przede wszystkim różnica wynika z marki urządzenia. Znacznie niej zapłacimy za telewizory mniej znanych marek lokalnych, na przykład Manta, które pod kątem jakości równają się z modelami bardziej rozpoznawalnych marek.

Druga kwestia to sam ekran. Musimy wyróżnić dwie technologie wyświetlania obrazu w 4k. Pierwsza to RGB z pikselami z kolorami czerwonym, zielonym i niebieskim, a druga to RGBW, w przypadku której mamy do czynienia z dodatkowymi subpikselami białymi. Obie technologie spełniają wymogi UHD, ponieważ wyświetlają 840 pionowych lub 2160 poziomych linii, ale w przypadku RGBW mamy do czynienia z mniejszą liczbą pikseli ze względu na dodatkowy subpiksel biały.

Oczywiście, ma tutaj także znaczenie oprogramowanie telewizora. Gdy zależy nam na tym, aby telewizor pozwalał na łączenie się z internetem, szukajmy modeli z funkcją SmartTV, co oznacza jednak najczęściej wyższe koszty niż wspomniane 20000 złotych.

Zatem – kupować czy nie?

Ceny są już przystępne, więc każdy, kto chce mieć w domu model telewizora z rozdzielczością 4k, może zaopatrzyć się w niego bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów. Jednak podobnie jak w przypadku telewizorów Full HD ceny na pewno będą jeszcze niższe w ciągu nadchodzącego roku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]