projekt domu

Nowoczesna, mocno futurystyczna estetyka projektowania dzisiejszych domów to nowe spojrzenie nie tylko na aspekt wizualny aranżacji, ale przede wszystkim na jego funkcjonalność i oszczędność. Czym wyróżniają się współczesne projekty nowoczesnych domów?

W stylu „nowoczesnej stodoły”

Jak można zaobserwować, ostatnio prym wiodą budynki o prostych formach kwadratu czy prostokąta, najczęściej z płaskim dachem. Jednak przeglądając projekty domów, znajdziemy wiele takich, które określilibyśmy mianem „nowoczesnej stodoły”. Cechują się podłużną formą, charakterystycznym dwuspadowym dachem, a architektoniczne detale wyróżnia minimalistyczny styl. Rozkład pomieszczeń zaprojektowany jest w sposób jak najbardziej funkcjonalny. Stawia się na przestronne wnętrza, dzięki czemu klient może swobodnie zagospodarować przestrzeń użytkową. Prawie wszędzie spotkamy połączone duże salony z tarasem, kuchnie z wyspą czy sypialnie z garderobami i łazienkami.

Domy w stylu „nowoczesnej stodoły” wyróżniają się maksymalnym ascetyzmem formy. Z tego względu, detal gra tutaj ogromną rolę. Chłodny i surowy styl może przebić dobór kolorystki elewacji, na przykład ciepłe odcienie brązu czy okna o dużych formatach. Architekci często dopieszczają proste bryły budynków elementami wykończeniowymi w postaci kamienia, drewna czy szkła. Trendem w projektowaniu przez ostatnie lata są także przeszklenia, które nadal są i będą uważane za wyznacznik nowoczesnego luksusu, dlatego wielkoformatowość okien cieszy się dużą popularnością.

Inteligentny dom?

Nowoczesny dom może być parterowy, piętrowy lub z poddaszem użytkowym. Wszystko zależy od naszych potrzeb, wielkości działki czy przeznaczonego budżetu. Nawet jeśli szukasz domu dla większej rodziny, parterowa zabudowa może okazać się bezpieczniejszym i praktyczniejszym rozwiązaniem. Jeżeli synonimem „prawdziwego domu” jest dla nas tylko piętrowy budynek, ze schodami, dużym tarasem – bez problemu znajdziemy taki także w stylu nowoczesnym. Wcale nie muszą być to dziwne, asymetryczne konstrukcje. Mogą być to domy, które elegancki sposób łączą klasykę z odrobiną futurystycznego szyku (na przykład piętrowe projekty domów).

Jednak nowoczesność współczesnych domów wynika przede wszystkim z tego, że mają być one energooszczędne, dzięki czemu będą tańsze w eksploatacji. Z tego względu stosuje się określone parametry cieplne. Proste, geometryczne formy dobrze prezentują się wizualnie, ale przede wszystkim tego typu kształty zapobiegają powstawaniu mostków termicznych. Dodatkowo, mała powierzchnia dachów i ścian wpływa na ich energooszczędny charakter. Rozwiązaniami chętnie wykorzystywanymi są także kominki z płaszczem wodnym, pompy ciepła, solary czy wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Zwarte bryły, płaskie czy dwuspadowe dachy, a niekiedy także rezygnacja z dużych balkonów czy tarasów przyczyniają się do ograniczenia wydatków związanych z budową i utrzymaniem domu. Projektowane przeszklenia są doskonałym sposobem na wykorzystanie energii słonecznej.

Podsumowując, nowoczesny styl domów wynika przede wszystkim z proekologicznych rozwiązań stosowanych w projektowaniu. Współczesne projekty domów nie tylko prezentują się luksusowo, lecz przede wszystkim są bardzo funkcjonalne, tanie w eksploatacji, a użytkownikom dają swobodę kreacji przestrzeni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]