Wybór grzejnika do łazienki

Podczas wyboru grzejnika do łazienki powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na jego estetykę, ale także moc. Dzięki temu grzejnik będzie w pełni funkcjonalny. Zazwyczaj kupującym wiele kłopotu sprawia wybór odpowiedniego rodzaju o mocy grzejnika. Dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym zajmiemy się właśnie tymi kwestiami. Informacje, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy, z pewnością ułatwią Ci podjęcie właściwej decyzji.

Rodzaje grzejników do łazienki

W kategorii grzejników łazienkowych bez wątpienia najliczniej spotykane są konstrukcje drabinkowe. Grzejnik drabinkowy składa się z pionowych kolektorów, które są połączone za pomocą poziomych rurek. Ten typ konstrukcji charakteryzuje się także walorami użytkowymi i pozwala na wygodne suszenie ręczników na poszczególnych szczebelkach tej nietypowej drabinki. Warto także zwrócić uwagę na łatwość montażu grzejnika drabinkowego. Prosta konstrukcja sprawia, że grzejniki drabinkowe sprawdzają się praktycznie w każdej aranżacji łazienki. Tym bardziej że producenci oferują je w wielu wariantach kolorystycznych.

Konstrukcja grzejników drabinkowych opiera się na rurkach i profilach stalowych, aluminiowych lub miedzianych. Ze względu na wysoki poziom wilgotności w łazience poszczególne elementy grzejnika muszą być zabezpieczone antykorozyjnie. Powłoka, która pokrywa grzejnik łazienkowy, ma zupełnie inną charakterystykę niż powłoka w tradycyjnych grzejnikach. Po nałożeniu zabezpieczenia antykorozyjnego powierzchnia grzejnika drabinkowego może być lakierowana, satynowana, chromowana lub metalizowana. To tylko potwierdza, że niezależnie od wystroju łazienki, na pewno dopasujesz grzejnik do aranżacji wnętrza.

Ważną kwestią jest także sposób zasilania grzejnika w ciepło. Standardowym rozwiązaniem są grzejniki wodne, które są zasilane wodą z instalacji CO. Alternatywą mogą być grzejniki elektryczne, które zasila zamontowana w nich grzałka elektryczna. Coraz bardziej popularne stają się grzejniki wodno-elektryczne. W czasie trwania sezonu grzewczego są one zasilanie z instalacji CO, a latem wodę podgrzewa grzałka elektryczna.

Dobór mocy grzejnika

Moc grzejników drabinkowych jest mniejsza od tradycyjnych urządzeń montowanych w innych pomieszczeniach. Powodem tego jest mniejsza powierzchnia wymiany ciepła, jaką mają grzejniki łazienkowe. Podczas wyboru grzejnika do łazienki powinieneś kierować się jego mocą, a nie wielkością. Do określenia optymalnej mocy grzejnika potrzebna będzie temperatura zasilania oraz powrotu wody z instalacji. Ponadto musisz znać zapotrzebowanie na ciepło w łazience oraz oczekiwaną temperaturę, jaką chcesz uzyskać w pomieszczeniu. Standardowa temperatura w łazience powinna wynosić około 24 stopni. Na każdym grzejniku znajduje się informacja producenta, która określa moc grzejnika w odniesieniu do konkretnych parametrów. Producenci mogą także podawać wydajność grzejnika dla określonej temperatury wyrażoną w Watach.

Jeśli Twoja łazienka ma standardową wysokość 270 cm, to w przypadku małego pomieszczenia wystarczający będzie grzejnik o mocy 80 W/m2. W przypadku słabo ocieplonego budynku powinieneś wybrać grzejnik o mocy do 130 W/m2. Wybierając grzejnik drabinkowy z zasilaniem dolnym, zwiększ jego moc o 10%.

Duży wybór grzejników drabinkowych do łazienki możesz znaleźć na stronie termicotychy.pl. Doradcy z firmy TermiCo pomogą ci w wyborze optymalnego grzejnika do Twojej łazienki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]