Większość z nas marzy o posiadaniu kominka w domu. Nie tylko ogrzewa pomieszczenie, ale także sprawia, że jesienne i zimowe wieczory są znacznie bardziej znośne, poza tym – stanowi ozdobę wnętrza. Tradycyjny kominek niestety nie może być zamontowany w każdym budynku. Alternatywą dla niego jest elektryczny. Jak działa? Jakie są jego zalety? Jakie kominki elektryczne można kupić?

Jak działa kominek elektryczny?

Kominek elektryczny to zwykle urządzenie, które do zasilania potrzebuje energii elektrycznej. Działa od razu po podłączeniu wtyczki do gniazdka instalacji elektrycznej. Jest przez to wygodny w eksploatacji – nie trzeba przechowywać i wnosić opału, rozpalać ognia, usuwać popiołu i regularnie czyścić komina. Działanie kominka opiera się na wyświetlaniu ognia na płonącym drewnie. Najlepiej wybrać urządzenie z efektem płomienia 3D, dzięki czemu wygląda to znacznie bardziej realistycznie – tak ogień, jak i dym. Niektóre kominki elektryczne mają dodatkowo wbudowany syntezator dźwięku, z którego wydobywa się charakterystyczny odgłos trzaskającego w ogniu drewna.

Rodzaje kominków na prąd

Jak widzimy na stronie https://www.homebook.pl/produkty/kominki, jest wiele rodzajów kominków do wyboru. Można postawić na wersję w stylu klasycznym – obudowany dekoracyjną konsolą, która sprawia, że do złudzenia przypomina tradycyjny kominek. Można również wybrać model w nowoczesnym stylu – bardzo minimalistyczny, przypominający telewizor. Kominki mogą być naścienne, zarówno z możliwością zabudowy, jak i z dekoracyjną ramką. Można również wybrać model wolnostojący. Kominki elektryczne podzielić można na te z funkcją jedynie dekoracyjną, dekoracyjno-grzewczą, jak i z możliwością sterowania – w tym włączania i wyłączania grzania.

Zalety kominków elektrycznych

Oprócz wspomnianej wygody, czyli braku konieczności obsługiwania kominka: palenia w nim, czyszczenia, można wymienić szereg innych zalet. Przede wszystkim to fantastyczna dekoracja pomieszczenia. Zupełnie je odmienia, sprawiając, że prezentuje się znacznie przytulniej.
Kominek elektryczny nie wymaga skomplikowanej instalacji. Ponadto podczas korzystania z kominka elektrycznego nie wytwarzają się produkty uboczne spalania, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Nie ma też ryzyka oparzenia, a więc jest bezpieczny w użytkowaniu. Warto zaznaczyć, że kominki elektryczne są znacznie tańsze niż tradycyjne. Co więcej, pozwalają ogrzać pomieszczenie bez ponoszenia wysokich kosztów.

Czy kominek elektryczny ogrzeje pokój/mieszkanie?

Tradycyjny kominek ogrzewa pomieszczenie, w którym jest zainstalowany. Co więcej, może ogrzewać również pozostałe pokoje, jeśli ma podłączony system dystrybucji gorącego powietrza, a gdy zostanie wyposażony w tzw. płaszcz wodny może ogrzewać wodę użytkową lub wodę przepływającą przez grzejniki w instalacji CO.

Jednak wspomniano w tekście już kilkakrotnie, że kominek elektryczny również może mieć funkcję grzania. Działa tylko w tym pomieszczeniu, w którym się znajduje, ale tanio i bezobsługowo jest je w stanie ogrzać. Sprawdza się więc jako dodatkowe źródło ciepła.

Kominek elektryczny to świetna opcja w domach i mieszkaniach, w których nie można zainstalować tradycyjnych lub korzystanie z nich może być uciążliwe. Stworzy przytulną, ciepłą atmosferę, ale i ogrzeje pomieszczenie, w którym się znajduje. Warto więc rozważyć jego zakup.

[Głosów:10    Średnia:3.4/5]